WID 460x100

Romania Announces 2016 Grants

2016-05-31

The first grants for 2016 were announced by the National Film Center (CNC) on 31 May 2016.

FEATURE FILMS PRODUCTION GRANTS

PROJECT DIRECTOR PRODUCTION COMPANY WEBSITE AMOUNT OF GRANT ADDITIONAL INFORMATION
Pentru asta te-ai născut Radu Jude Hi Film Productions hifilm.ro

524,504/

2,369,500 RON

Coproduction
Dog / Câine Florin Șerban Fantascope Films fantascopefilms.ro

€375,199/

1,695,000 RON

Coproduction
Berliner Marian Crișan Mandragora mandragora.ro

€272,888/

1,232,800 RON

Coproduction
Gomera Corneliu Porumboiu 42 Km Film 42kmfilm.ro

€642,429/

2,902,240 RON

Coproduction
Alice Radu Muntean Multimedia Est Mme.ro

€386,754/

1,747,200 RON

Coproduction
The Deer /Căprioara Bogdan Apetri Fantascope Films fantascopefilms.ro

€282,229/

1,275,000 RON

Coproduction
La madre Alberto Morais Fundația Teatru Contemporan teatrucontemporan.ro

€49,796/

224,960 RON

Coproduction
Moromeții 2 Stere Gulea Libra Film Production librafilm.net

€327,234/

1,478,314 RON

 
Menocchio Alberto Fasulo Hai Hui Entertainment  

€125,776/

568,208 RON

Coproduction
The Bride of the Dead / Mireasa mortului Cornel Gheorghiță Gheorghiță SRL  

€ 225,609/

1,019,212 RON

Coproduction
Night Patrol /Rondul de noapte Joseph Demian Mandragora mandragora.ro

€166,017/

750,000 RON

 
Ramona Cristina Iacob Zazu Film zazufilm.com

€181,307/

819, 075 RON

 
Zavera Andrei Gruzsniczki Saga Film sagafilm.ro

€201,434/

910,000 RON

 
And Maybe They Are Still Living / Și poate mai trăiesc și azi Tudor Cristian Jurgiu Libra Film Productions librafilm.net

€94,917/

428,800 RON

 
The Secret / Secretul Sinisa Dragin Mrakonia Film  

€61,911/

279,690 RON

 

TOTAL: 3,918,004 EUR / 17.7 m RON

DEBUT FEATURES PRODUCTION GRANTS

Reversible /Reversibil Kenneth Mercken Parada Film paradafilm.ro

€ 272,432/

1,230,750 RON

Coproduction
Luna de miere / Lemonade Ioana Uricaru Mobra Films mobrafilms.ro

€654,163/

2,955,275 RON

 
Under Sea Level /Sub nivelul mării Ștefan Constantinescu HiFilm Productions hifilm.ro

€69,499

313,973 RON

Coproduction

TOTAL: 1,106,772 EUR / 5 m RON

SHORT FILMS PRODUCTION GRANTS

Parabellum Andrei Crețulescu Kinosseur kinosseur.ro

€32,351/

146,150 RON

 
In the Shadow of Men / În umbra bărbaților Andrei Crețulescu Kinosseur kinosseur.ro

€39,833/

179,950 RON

 
Sunday / Duminică Dorian Boguță Kinosseur kinosseur.ro

€23,269/

105,120 RON

 
Bubițe pe piept Cristian Gabriel Iftime De Film Production defilm.ro

€31,702/

143,220 RON

 
Nemultumiri Tudor Cristian Jurgiu De Film Production defilm.ro

€34,038/

153,770 RON

 
Forevers Raia Al Souliman N-Graphix  

€27,939/

126,220 RON

 
The Bird Woman /Femeia pasăre Gheorghe Preda Hi Fi Production Group hifiproduction.ro

€28,986/

130,950 RON

 
Play /Joc Andreea Vălean N-Graphix  

€20,065/

90,650 RON

 
Black Clothes /Haine negre Octavian Dumitru Chelaru De Film Production defilm.ro

€32,273/

145,800 RON

 
The Dog from the Dream / Câinele din vis Gheorghe Preda Idiotfilm  

€27,415/

123,850 RON

 
Christmas Present / Cadoul de Crăciun Bogdan Mureșanu Adcelerate adcelerate.com.ro

€15,583/

70,400 RON

 
Somersault Iulia Rugină 111 Film &Entertainment  

€18,576/

83,920 RON

 

TOTAL: 332,030 EUR / 1,500,600 RON

LONG AND SHORT DOCUMENTARIES PRODUCTION GRANTS

Planeta Petrila Andrei Dăscălescu Filmlab  

€61,979/

280,000 RON

 
Strigăte și șoapte Andra Chiriac Strada Film stradafilm.ro

€87,325/

394,500 RON

 
O oră la mamaia Tudor Giurgiu Hai Hui Entertainment  

€171,551/

775,000 RON

 
Păr Florin Iepan Sub-cult-ura  

€87,435/

395,000 RON

 
Zone / Zona Manuela Morar Mandragora mandragora.ro

€131,485/

594,000 RON

 
Born in April /Născuți în aprilie Adrian Pîrvu HiFilm Productions hifilm.ro

€31,321/

141,500 RON

Coproduction
The Last Walk with the last Voyage / Ultimul drum Claudiu Mitcu De Film Production defilm.ro

€92,969/

420,000 RON

 

TOTAL: 664,063 EUR / 3 m RON

LONG AND SHORT ANIMATED FILMS PRODUCTION GRANTS

The Island / Insula Anca Damian Aparte Film apartefilm.net

€ 214,715/

970,000 RON

Coproduction
Something /Ceva Paul Mureșan Puls Digital Production pulsdigitalproduction.com

€23,574/

106,500 RON

 
The Accident /Accidentul Sergiu Negulici Aparte Film apartefilm.net

€154,949/

700,000 RON

 
8 Minutes /8 Minute Sebastian Cosor, Cristian Pascariu Puls Digital Production pulsdigitalproduction.com

€66,406/

300,000 RON

 
Aievea Anton Octavian Puls Digital Production pulsdigitalproduction.com

€47,813/

216,000 RON

 
The Magician / Magicianul Bogdan Muresanu Adcelerate adcelerate.com.ro

€68,288/

308,500 RON

 
Primul gol Radu Nicolae, Ștefan Buzea Opal Production  

€88,321/

399,000 RON

 

TOTAL: 664,063 EUR / 3 m RON

DEVELOPMENT GRANTS

Tatăl mută munții Daniel Sandu Mobra Film mobrafilm.ro

€6,221/

28,106 RON

 
Chemistry /Chimie   Libra Film Productions librafilm.net

€6,221/

28,106 RON

 
Bezmeticirea Sinisa Dragin Mrakonia Film  

€6,221/

28,106 RON

 
Despărțirea de București Eva Pervolovici Libra Film Productions librafilm.net

€6,221/

28,106 RON

 
Spioni de ocazie   Libra Film Productions librafilm.net

€1,659 /

7,495 RON

 
Spiral Cecilia Kreszek Hai Hui Entertainment  

€6,221/

28,106 RON

 
Emil   Hai Hui Entertainment  

€6,221/

28,106 RON

 
Din dragoste pentru Elsa   Aldmagic Film  

€6,221/

28,106 RON

 
Spiridon, la baloon...!   Hai Hui Entertainment  

€6,221/

28,106 RON

 
Island / Insula Alina Manolache Fantascope  

€6,221/

28,106 RON

 
Emigranți în Europa Sabin Dorohoi Western Transilvania Studios westerntransylvaniastudios.com

€6,221/

28,106 RON

 
Cancer, My Love /Cancerul, dragostea mea   Orion Film  

€6,221/

28,106 RON

 

TOTAL: 70,090 EUR / 316,661 RON

TOTAL AMOUNT OF GRANTS: 6,755,261 EUR / 30,517,261 RON

Subscribe to FNE daily»