FPFF44 baner NewEurope 460x100 biaff FNE 2019 copy

Losers Wins Bulgarian Film Academy Awards Featured

2016-06-13
Losers by Ivaylo Hristov Losers by Ivaylo Hristov

SOFIA: Ivailo Hristov’s ironical black and white film Losers (produced by Pro Film) won six awards including film of the year, topping the list of fourteen feature films from 2015 that competed in the Bulgarian Film Academy annual awards.

This is the third important recognition for Losers after receiving the Golden George at the 37th Moscow International Film Festival and the Golden Rose at the 33rd Golden Rose National Film Festival. The film was nominated for 12 of the 13 award categories and grabbed the awards for best script (Ivailo Hristov), best sound design (Svetlozar Georguiev), best editing (Toma Washarov), best actor (Ovanes Torossian) and best supporting actor (Deyan Donkov).

Iglika Triffonova was awarded best director for her Hague drama The Prosecutor, the Defender, the Father and His Son, coproduced by Bulgarian Klas Film, Dutch Phanta Vision and Swedish Film Lance International. The film was also awarded for best DoP (Rali Ralchev), best music (Teodossi Spassov) and best editing (Toma Washarov).

Svetla Tsotsorkova’s Thirst, produced by Front Film won best debut. For her performance in the film Monika Naidenova was awarded best actress, while Georgy Todorov - Josi won best production designer (shared with Ivan Cherkelov’s Family Relics produced by Gala Film).

The short feature film section was comprised of 11 titles and the winner was Svetlosar Georgiev’s The Son. The documentary section was comprised of 23 titles. Best documentary film award went to Anna Petkova’s The Aggression. Assia Kovanova’s and Andrei Koulev's Love with Occasional Showers won as best animated film.

The life achievement award went to 80-year-old film director Georgui Stoyanov known for his films The Penleve Case (1968), A Cricket in the Ear (1976) and Constantine the Philosopher (1986).

The award ceremony took place on 7 June 2016 in the Bulgarian Army Theatre and was broadcast by Bulgarian National Television, partner of the event.

Complete list of Bulgarian Film Academy awards winners:

Nencho Ilchev n Losers byIvaylo HristovBest Feature Film: Losers
Directed by Ivaylo Hristov
Produced by Pro Film
Supported by Bulgarian National Film Center

Best Short Feature Film: The Son
Directed by Svetlosar Georgiev
Produced by Trivium Films
Supported by Bulgarian National Film Center

Best Documentary: Aggression
Directed by Anna Petkova
Produced by Gala Film
Supported by Bulgarian National Film Center

Best Animated film: Love With Occasional Showers
Directed by Assia Kovanova, Andrei Koulev
Produced by Koulev Film – Anri Koulev
Supported by Bulgarian National Film Center

Best TV Feature Film (diploma): Barter
Directed by Atanas Kiryakov
Produced by Bulgarian National Television
Supported by Bulgarian National Film Center

Best First Feature: Thirst
Directed by Svetla Tsotsorkova
Produced by Front Film
 Aleksandar Benev and Monika Naydenova in Thirst by Svetla TsotsorkovaSupported by Bulgarian National Film Center

Best First Documentary: Almost Everything
Directed by Valerii Krisenko
Produced by Magic Mount
Supported by Bulgarian National Film Center

Best First Animated Film: Mine Only
Directed by Yoana Atanasova
Produced by Geopoly
Supported by Bulgarian National Film Center

Best Feature Film Director: Iglika Triffonova for The Prosecutor, the Defender, the Father and His Son
Produced by Klas Film
Supported by Bulgarian National Film Center

Best documentary Film Director: Anna Petkova for Aggression

Best Animated Film Director: Assia Kovanova, Andrei Koulev for Love with Occasional Showers

ex aequo Yovko Kolarov, Nastimir Tzatchev for Terraforming
Produced by Nagual
Supported by the Bulgarian National Film Center

Best Feature Film Script: Ivaylo Hristov for Losers

Best Documentary Film Script: Alexander Grozev for Vasil Gendov – Myth and Reality
Directed by Iliya Kostov, produced by Nike-I
Supported by the Bulgarian National Film Center

Best Music: Teodosiy Spasov for Barter and The Prosecutor, the Defender, the Father and His Son ex aequo Valentin Stamov for Vasil Gendov – Myth and Reality

Alexander Belev and Blaje Dimitrov in Family Relics by Ivan CherkelovBest Feature Film DoP: Rali Ralchev for The Prosecutor, the Defender, the Father and His Son and Family Relics

Best Documentary Film DoP: Emil Topuzov for the documentary Botev: In the Shadow of the Monument
Directed by Jesko Davidov
Produced by Magic Shop
Supported by the Bulgarian National Film Center

Best Actress: Monika Naydenova for Thirst

Best Actor: Ovanes Torosyan for Losers

Best Supporting Actress: Stanka Kalcheva for While Aya was Sleeping
Directed by Tsvetodar Markov
Produced by Filmarc
Supported by Bulgarian National Film Center

Best Supporting Actor: Ventsislav Zankov for Family Relics ex aequo Deyan Donkov for Losers ex aequo Ovanes Torosyan for The Prosecutor, the Defender, the Father and His Son

Best production designer: Georgi Todorov - Josi for Thirst and Family Relics

Stoyan Radev in Corpse Collector by Dimitar DimitrovBest costumes: Aysidora Zaydner for Botev: In the Shadow of the Monument and for the feature Corpse Collector
Directed by Dimitar Dimitrov
Produced by MagicShop
Supported by Bulgarian National Film Center

Best editing: Toma Washarov for Losers and The Prosecutor, the Defender, the Father and His Son

Best Sound: Svetlozar Georguiev for Losers and 11th A Grade
Directed by Michaela Komitova
Produced by Korund X
Supported by Bulgarian National Film Center

Best Book: Alexander Grozev for Cinema in Bulgaria part II (1956 – 1969)

Best critic: Genoveva Dimitrova

Life Achievement Award: Georgui Stoyanov

Linkowanie

fnemarketonline2019

Film New Europe 325x230

Last Minute Accreditations

manaki

EDP 325x230

 

 

rusian longtext

FNEAVInnovationNEW

CinemaOfTheMonth082019

docbloc30032017

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdateNEW

fneAssocLogo315

logoCreativeEurope2019