cinelink2017biaff banner FNE copy

FESTIVALS: One World 2017 Announces Lineup and Other Programmes Featured

2017-02-22
Communion by Anna Zamecka Communion by Anna Zamecka

PRAGUE: The 19th edition of One World International Human Rights Documentary Film Festival will screen 121 documentaries in 15 thematic categories from 6 to 15 March 2017. The festival will present unique footage from both sides of the conflict with Islamism.

Twelve films will screen in the International Competition, thirteen films will compete for the Václav Havel Jury Award in the Right to Know section and twelve domestic documentaries were selected in the newly established Czech Competition.

A new thematic category is Vote for Change!, which reflects the growth of populism in the world. Other thematic categories are: Dreams of Europe, Family Happiness, Who's Normal?, Face of the City, Journeys to Freedom, So-called Civilisation, The Power of the Media and Panorama.

The International Competition Jury is composed of: Bruno Dequen, Florencia Santucho, Leena Pasanen and Liang Zhao. The Czech Competition Jury is composed of: Emel Celebi, Veton Nurkollari, Iris Olsson and Barbara Orlicz, while the Václav Havel Jury is composed of: Andrés Cañizalez, Artur Sakunts, María Carrion, Moataz Al-Fegieri and Tetiana Pechonchyk.

Click HERE for more information and the guests list.

INTERNATIONAL COMPETITION:

Burma Storybook (Czech Republic, Netherlands, Norway)
Directed by Petr Lom

Communion (Poland)
Directed by Anna Zamecka

Exile (France)
Directed by Rithy Panh

Hissein Habré, A Chadian Tragedy (France, Chad)
Directed by Mahamat-Saleh Haroun

Machines (India, Germany, Finland)
Directed by Rahul Jain

Nowhere to Hide (Norway, Sweden)
Directed by Zaradasht Ahmed

Plastic China (China)
Directed by Jiu-liang Wang

Raving Iran (Switzerland)
Directed by Susanne Regina Meures

The Good Postman (Finland, Bulgaria)
Directed by Tonislav Hristov

The Pearl of Africa (Sweden, Kenya, Thailand, Uganda)
Directed by Jonny Vallström

We Are Humanity (France, India)
Alexandre Dereims

CZECH COMPETITION:

A Hole in the Head / Díra v hlavě (Czech Republic, Slovakia)
Directed by Robert Kirchhoff

Arms Ready / Do zbraně (Czech Republic)
Directed by Barbora Chalupová

Czech Allah / Český Alláh (Czech Republic)
Directed by Zuzana Piussi

Don't Take My Life / Exekuce (Czech Republic)
Directed by Andrea Culková

Epidemic of Freedom / Epidemie svobody (Czech Republic)
Directed by Tereza Reichová, Hynek Reich Štětka, Hynek Reich Štětka

Children Online / Děti online (Czech Republic)
Directed by Kateřina Hager

I Won't Sell My Soul / Duši neprodám (Czech Republic)
Directed by Eva Tomanová

Ida's Idea / O čo ide Idě (Czech Republic)
Directed by Tomáš Kudrna

Love Me If You Can / Miluj mě, jestli to dokážeš (Czech Republic)
Directed by Dagmar Smržová

My Name Is Hungry Buffalo / Jmenuji se Hladový Bizon (Czech Republic)
Directed by Pavel Jurda

Teaching War / Výchova k válce (Czech Republic)
Directed by Adéla Komrzý

Subscribe to FNE daily»

FneInnovationPeeterSten

rusian longtext

Distributor Of The Month082017

CinemaOfTheMonth07.08.2017

docbloc18082017

FNE TV

fnemarketonline

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia