I3D 17 16915 banner 460x100 v2 an

 460x100

Baltic Event Announces Co-Production Market Projects Featured

2017-11-22
Trials of Chul by Danilo Beckovic Trials of Chul by Danilo Beckovic credit: Gargantua Films

TALLINN: The Baltic Event Co-Production Market selected 16 projects to be presented on 29 November – 1 December 2017 at the Black Nights Film Festival.

The market opened up the selection to projects from outside the core region for films planned to be coproduced in the region. An additional section, First Stop Estonia, was added with two slots for Estonian projects. The main selection includes projects from Lithuania, Latvia, Czech Republic, Slovakia, Romania, Serbia and Estonia. A jury consisting of Elena Kotova, Czech Republic's representative for Eurimages; Katriel Schory, Executive Director of the Israel Film Fund, and Kristina Trapp, Chief Executive of EAVE; will choose the winner of the Eurimages Co-Production Development Award worth 20,000 EUR.

The selected projects are:

Antigone (Lithuania)
Director: Oskaras Koršunovas
Producer: Stasys Baltakis, Film Jam

Apartment (Russia)
Director Bakur Bakuradze
Producer Julia Mishkinene, Vita Aktiva Production

The Empty House (Georgia)
Director Rati Tsiteladze
Producer Nino Varsimashvili, Artway Film

The Floor is Lava (Ukraine)
Director Kateryna Gornostai
Producers Natalia Libet and Vitaliy Sheremetiev, Esse Production House

The Great Bear (Finland)
Director Jan Forsström
Producers Kaarle Aho and Kai Nordberg, Making Movies Oy

Homeward (Ukraine)
Director Nariman Aliev
Producers Vladimir Yatsenko and Aleksandra Kostina, Limelite

Hope Ever After (Finland)
Director Emilia Petterberg
Producer Ari Matikainen, Kinocompany

Ibraham’s Journey (Sweden)
Director Shaker Tahrer
Producer Peter Krupenin, Hob AB

If the Light Takes Us (Denmark)
Director Anna Maria Helgadottir
Producer Per Damgaard Hansen, Masterplan Pictures

Krystof (Three Escapes) (Slovakia, Czech Republic)
Director Zdenek Jirasky
Producer Marian Urban, Alef Film & Media
Co-producer Olga Raitoralova, Fulfilm

Restore Point (Czech Republic)
Director Robert Hloz
Producer Jan Kallista, Film Kolektiv

Revnost (Russia)
Director Nigina Sayfullaeva
Producer Pavel Odynin, Droog Drooga

The Shift (Latvia)
Director Reinis Kalvins
Producer Gints Grube, Mistrus Media

The Sleeping Beast (Estonia)
Director Jaak Kilmi
Producer Evelin Penttilä, Stellar Film

Trials of Chul (Serbia)
Director Danilo Beckovic
Producer Marko Paljić, Mali Budo Ltd.

The Windseeker (Romania)
Director Mihai Sofronea
Producer Adina Dulcu, Libra Film Productions

First Stop Estonia

Beyond the Forest (Estonia)
Director Andrus Tuisk
Producer Marju Lepp, Filmivabrik

The Iconpainter (Estonia)
Director Andres Puustusmaa
Producer Esko Rips, Nafta Films

FneInnovationPeeterSten2

oscars315

rusian longtext

Distributor Of The Month112017

CinemaOfTheMonth11.12.2017

docbloc08.12.2017

FNE TV

fnemarketonline

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia