Print this page

The Little Comrade Wins 3rd Estonian Film and Television Awards Featured

2019-04-05
Estonian Film and Television Awards 2019 Estonian Film and Television Awards 2019 Photo: Priit Mürk/ERR

TALLINN: The Little Comrade by Moonika Siimets was awarded best fiction film at the 3rd edition of the Estonian Film and Television Awards, organised by the Estonian Film Institute.

The best documentary award went to Ahto. Chasing a Dream directed by first time director Jaanis Valk, while Jaanis Valk received the Filmmaker of the Year Award.

The winners were announced on 1 April 2019.

FULL LIST OF WINNERS:

FILM AWARDS:

Best Fiction Film:
The Little Comrade (Estonia)
Directed by Moonika Siimets
Produced by Amrion
Supported by the Estonian Film Institute, Creative Europe MEDIA

Best Documentary:
Ahto.Chasing a Dream (Estonia)
Directed by Jaanis Valk
Produced by Rühm Pluss Null
Supported by the Estonian Film Institute

Best Animated Film:
Teofrastus (Estonia)
Directed by Sergei Kibus, co-directed by Pärtel Tall
Produced by Nukufilm
Suppoted by the Cultural Endowment of Estonia

Best Short Film:
My Flesh and Blood (Estonia)
Directed by Heilika Pikkov

Best Actress:
Ingrid Isotamm for Fire Lily (Estonia)
Directed by Maria Avdjuško
Produced by Meteoriit
Supported by the Estonian Film Institute

Best Actor:
Reimo Sagor for Take It or Leave It (Estonia)
Directed by Liina Trishkina-Vanhatalo
Produced by Allfilm
Supported by the Estonian Film Institute

Best Director:
Moonika Siimets for The Little Comrade

Best Script:
Raimo Jõerand, Kiur Aarma and Ari Matikainen for Rodeo (Estonia, Finland)
Directed by Raimo Jõerand, Kiur Aarma
Produced by Traumfabrik
Coproduced by Kinocompany

Best Cinematography
Joosep Matjus, Atte Henriksson and Janne Henriksson for the The Wind Sculpted Land (Estonia)
Directed by Joosep Matjus
Produced by WildKino

Best Composer:
Tõnu Kõrvits for The Little Comrade

Best Production Design:
Pärtel Tall for Teofrastus

Best Sound:
Matis Rei for The Riddle of Jaan Niemand (Estonia)
Directed by Kaur Kokk
Produced by Homeless Bob Production
Supported by the Estonian Film Institute and Creative Europe MEDIA

Best Editing:
Erik Norkroos, Kersti Miilen and Jaanis Valk for Ahto. Chasing a Dream

Best Costume Design:
Jaanus Vahtra for The Riddle of Jaan Niemand

Filmmaker of the Year:
Jaanis Valk for Ahto. Chasing a Dream

TELEVISION AWARDS:

Best TV Series
Litsid / The Whores
Produced by TV3

Best Screenwriter:
Martin Algus for Why Not?! / Miks mitte?!
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best Factual Programme:
Osoon
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best New Programme:
First Studio / Esimene stuudio
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best Entertainment Show:
Your Face Sounds Familiar / Su nägu kõlab tuttavalt
Produced by TV3

Best TV Director:
Eva Katariina Taimre for Eesti laul
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best TV Actress:
Laine Mägi for ESSR / ENSV
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best TV Actor:
Priit Võigemast for Alo
Produced by Kanal2

Best Female TV Host:
Reet Linna for Prillitoos
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best Male TV Host:
Karl-Erik Taukar for Estonian Idol / Eesti otsib superstaari  
Produced by TV3

Best Editor:
Anne-Mari Müller for Roald’s Week / Roaldi nädal
Produced by Kanal2

Best Cinematography:
Raul Priks for Eesti Laul
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Best TV Story:
Eeva Esse for Radar
Produced by Kanal2

Best Special Programme:
The opening of the Arvo Pärt Centre / Arvo Pärdi keskuse avamine
Produced by the Estonian Public Broadcasting

Personality of the Year in Television:
Margnus Müürsepp for My Hits Awards – the Estonian Music Awards