jihlava 460x100 2 FNE 460x100WFF

Vanishing Waves Leads Lithuanian Silver Crane Nominations Featured

2013-04-16

VILNIUS: Aurora / Wanishing Waves directed by Kristina Buožytė and produced by Ieva Norvilienė for Tremora production company received nine nominations for Lithuania’s national Silver Crane awards, including Best Film. 

The other two Best Film nominees, Laiškai Sofijai/ Letters to Sofia directed by Robert Mullanand  Valentinas vienas/Lonely Valentin directed by   Donatas Ulvydas, Ričardas Marcinkus, Edita Kabaraitė, and Simas Aškelavičius, each received four nominations

The 6th edition of the Lithuanian Film and Television Awards “Silver Crane 2013“, organized by LiKA (Lithuanian Film Academy), will be held on the 11 May. 

The complete list of nominees follows:

Best Feature Film: 

Aurora / Wanishing Waves directed by Kristina Buožytė (Lithuanian, French, Belgian coproduction).

Produced by Ieva Norvilienė Tremora, coproduced by Pascal Judelewicz , Ludi Boeken , Chica Benadava Aajou Films (http://www.acajoufilms.com/) and Les Films 2 Cinema. 

Valentinas vienas/Lonely Valentin directed by   Donatas Ulvydas, Ričardas Marcinkus, Edita Kabaraitė, and Simas Aškelavičius (Lithuanian production).

Produced by Žilvinas Naujokas and Donatas Ulvydas Tauras Films, Litl Baz and Bulve productions. 

Laiškai Sofijai/ Letters to Sofia directed by Robert Mullan (UK, Lithuanian production).

Produced by Robert Mullan Gizmo Films, Artūras Dvinelis, Rokas Zubovas and Kęstutis Drazdauskas Artbox.

Best Short Film:

Plaukikė/Swimmer directed by Gabrielė Urbinaitė (Lithuanian production)

Produced by Justinas Piliponis Pilou Films

Ekspermenas/Experman directer by Ričardas Marcinkus (Lithuanian productions)

Produced by Viktorija Seniut, Jolita Vitkauskaitė, Justinas Piliponis LMTA, UAB Full Screen

Ką Dievas sau galvoja/God‘s Got His Head In The Clouds directed by Gianluca Sodaro (Lithuanian and Italian production)

Produced by Gianluca Sodaro Mizzica Boys, Salvatore Sodaro, Giovanni Bedeschi Bedeschifilm, Kęstutis Drazdauskas Artbox,

Best Documentary:

MAAT/MAAT directed by Romas Lileikis (Lithuanian production).

Produced by: Kęstutis Petrulis, Arūnas Stoškus Studija 2.

Igruški/Igrushki directed by Lina Lužytė (Lithuanian production).

Produced by Dagnė Vildžiūnaitė Just A Moment.

Pokalbiai rimtomis temomis / Conversations on Serious Topics directed by Giedrė Beinoriūtė (Lithuanian production).

Produced by Jurga Gluskinienė Monoklis.

Sapnuoju, kad einu / Dreaming the Path directed by  Jokūbas Vilius Tūras (Lithuanian production).

Produced by Rasa Miškinytė ERA Film.

Best Short Documentary:

Lina Namo! / Liza, Go Home! directed by Oksana Buraja (Lithuanian, Estonian  production).

Produced by: Uljana Kim Studio Uljana Kim, Arko Okk Acuba film .

Rojaus beieškant / Paradise Road directed by Tomas Smulkis (Lithuanian production).

Produced by Ieva Bužinskaitė LMTA, coproduced by Jurga Gluskinienė Monoklis.

Žalumose / Among the Grasses directed by Ramunė Rakauskaitė (Lithuanian production).

Produced by Algimantė Matelienė, Ramunė Rakauskaitė  Studija Nominum, Rolandas Skaisgirys, Gediminas Duoba  Metrovideo. 

Best Animation:

Saga / The Button directed by Ieva Miškinytė (Lithuanian production).

Produced by Valentas Aškinis Vilanimos filmų studija.

Senelės pasaka / Grandmother’s Tale directed by  Valentas Aškinis (Lithuanian production).

Produced by Valentas Aškinis.

Kaltė / The Guilt directed by Reda Bartkutė (Lithuanian production).

Produced by Rasa Joni Joni Art.

Best Television Film:

KVDT...ateinu directed by T. D. Ribaitis.

Produced by Lietuvos tautų informacijos rūmai.

Rudens šauklių valdose directed by Vytas Jankevičius 

Produced by Algirdas Žvinakevičius TV Europa.

Dovydas prieš Galijotą directed by  Juozas Sabolius

Produced by Renata Petrauskaitė LRT.

Best Actor in a Leading Role:

Marius Jampolskis for his role as Lukas in Aurora / Wanishing Waves (Tremora)

Rokas Zubovas for his role as Mikalojus Konstantinas Čiurlionis in Laiškai Sofijai/ Letters to Sofia (Gizmo Films).

Andrius Bialobžeskis for his role as Danielius  in the TV serial Pamiršk mane produced by Raimondas Banionis.

Best Actress in a Leading Role:

Jurga Jutaitė for her role as Aurora in Aurora / Wanishing Waves (Tremora),

Marija Korenkaitė for her role as Sofija Kymantaitė in Laiškai Sofijai/ Letters to Sofia (Gizmo Films).

Aldona Bendoriūtė for her role as Rūta in TV Serial Pamiršk mane produced by Raimondas Banionis.

Best Actor in a Supporting role:

Vytautas Šapranauskas for his role as Valentinas in Valentinas vienas/Lonely Valentin (Litl Baz).

Giedrius Savickas for his role as Virgis in Valentinas vienas/Lonely Valentin (Litl Baz).

Kostas Smoriginas for his role as Ričardas in Tyli naktis / Christmas. Uncensored (Krukfilms).

Best Actress in a Supporting Role:

Gabija Jaraminaitė-Ryškuvienė for her role as in Valentinas vienas/Lonely Valentin (Litl Baz).

Dalia Storyk for her role as Nijolė in Tyli naktis / Christmas. Uncensored (Krukfilms).

Ramunė Skardžiūnaitė for her role as Mrs. Kymantiene in Laiškai Sofijai/ Letters to Sofia Gizmo Films (Gizmo Films).

Best Director:

Kristina Buožytė for Aurora / Wanishing Waves (Tremora).

Oksana Buraja for Lina Namo! / Liza, Go Home! (Studio Uljana Kim, Acuba film)

Jokūbas Vilius Tūras for Sapnuoju, kad einu / Dreaming the Path (ERA Film).

Best Script:

Kristina Buožytė and Bruno Samperis for for Aurora / Wanishing Waves (Tremora)

Juozas Javaitis, Pranas Morkus for Česlovo Milošo amžius

Jokūbas Vilius Tūras for Sapnuoju, kad einu / Dreaming the Path (ERA Film).

Best Cinematography:

Feliksas Abrukauskas for Aurora / Wanishing Waves (Tremora).

Kristina Sereikaitė for for Lina Namo! / Liza, Go Home! (Studio Uljana Kim, Acuba film)

Viktoras Radzevičius for MAAT/ MAAT (Studija 2)

Best Composer:

Peter von Poehl for Aurora / Wanishing Waves (Tremora)

Lina Lapelytė for Rojaus beieškant / Paradise Road (Monoklis).

Kipras Mašanauskas for MAAT/ MAAT (Studija 2)

Best Professional Achievement:

Agnė Rimkutė for costume design in cinema.

Ieva Norvilienė for producing Aurora / Wanishing Waves (Tremora).

Kristina Buožytė, Bruno Samperis, UAB „Okta“, Alchemy 24, La Planete Rouge, Cyberpunk for visual aesthetics and effects in Aurora / Wanishing Waves (Tremora).

Best Student Work (Silver Egg):

 Graži diena directed by Nerijus Kanišauskas (Šiauliai University).

Užribis directed by Greta Stančiauskaitė (Vilnius University of Applied Engineering Sciences).

Auka/ Victim directed by  Jurgis Matulevičius (LMTA).

Normalūs žmonės nesisprogdina directed by Marija Kavtaradzė  (LMTA).

Linkowanie

OSCAR 2020

fnemarketonline2019

rusian longtext

FNEAVInnovationNEW

rigaiffgif

 FNE 325x230

web banner AFF2019 324x230px

EDP 325x230

 

 

CinemaOfTheMonth10.2019

docbloc30032017

WhosGotTheMoney

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdateNEW

fneAssocLogo315

logoCreativeEurope2019