Srajevo2018BIAFF2018 banner FB copy

 

 

FESTIVALS: 68th Berlinale Selection Complete Featured

2018-02-07
Mug by Małgorzata Szumowska Mug by Małgorzata Szumowska

BERLIN: The 68th Berlin International Film Festival (15-25 February 2018) closed the selection on 6 February 2018 and announced that Jiří Menzel will receive a Berlinale Camera.

The Romanian director Călin Peter Netzer is a member of the GWFF Best First Feature Award.

The International Jury is composed of Tom Tykwer (Germany), Cécile de France (Belgium), Chema Prado (Spain), Adele Romanski (USA), Ryūichi Sakamoto (Japan) and Stephanie Zacharek (USA).

See below the list of all films from the CEE countries selected for the 68th Berlinale.

Competition Programme:

Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France)
Directed by Adina Pintilie
Produced by Manekino Film
Coproduced by RohFilm Productions, PINK, Agitprop Ltd, Les Films de l'Étranger
Supported by the Romanian Film Centre, EURIMAGES, Torino Film Lab, MDM (Mitteldeutsche Medienförderung) Germany, the Bulgarian National Film Center, the Czech Film Fund and Strasbourg Urban Community
Sales agent: Doc & Film International

Mug / Twarz (Poland)
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute

Dovlatov (Russia, Poland, Serbia)
Directed by Aleksey German Jr.
Produced by: SAGa films, Metrafilms and First Channel
Coproduced by Message film, Art&Popcorn
Supported by Eurimages, Film Center Serbia
Sales agent: Alpha Violet

Competition - Out of the Competition:

Ága (Bulgaria, Germany, France)
Directed by Milko Lazarov
Produced by Red Carpet
Coproduced by 42Film, Arizona Films Productions, the Bulgarian National Television and ZDF/Arte
Supported by the Bulgarian National Film Center, French CNC and German MDM
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Sales agent: Beta Cinema

Berlinale Special at Kino International:Touch Me Not by Adina Pintilie

The Interpreter (Slovakia, Czech Republic, Austria)
Directed by Martin Šulík
Produced by Titanic, In Film
Coproduced by Coop99, RTVS, the Czech Television
Supported by the Slovak Audiovisual Fund, the Czech State Cinematography Fund

Panorama:

What Comes Around / Al Gami'ya (Lebanon, Egypt, Greece, Qatar, Slovenia)
Directed by Reem Saleh
Documentary

When the War Comes / Až přijde válka (Czech Republic, Croatia)
Directed by Jan Gebert
Documentary

Genesis / Genezis (Hungary)
Directed by Árpád Bogdán
Developed via the ScripTeast 9 edition

Horizon / Horizonti (Georgia, Sweden, Germany)
Directed by Tinatin Kajrishvili
Produced by Gemini and Artizm
Coproduced by Momento Film
Supported by the Georgian National Film Center, the Swedish Film Institute

I See Red People / Je vois rouge (France, Bulgaria) Documentary
Directed by Bojina Panayotova

When the Trees Fall / Koly padayut dereva (Ukraine, Poland, Macedonia)
Directed by Marysia Nikitiuk
Produced by Directory Films
Coproduced by Message Film, Fokus In
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script

Lemonade (Romania, Germany, Canada, Sweden)
Directed by Ioana Uricaru
Produced by Mobra films
Coproduced by 42 Film, Peripheria, Filmgate Films
Supported by the Romanian Film Centre (CNC), Eurimages, Mitteldeutsche Medienförderung, Telefilm, Société de Développement des Entreprises Culturelles, CAVCO, SODEC - Crédits d’impôts, Film i Vast, Creative Europe Programme - MEDIA of the European Union

Profile (USA, UK, Cyprus)
Directed by Timur Bekmambetov
Produced by Bazelevs Entertainment

Forum:

Infinite Football / Fotbal infinit (Romania)
Directed by Corneliu Porumboiu
Documentary

The Chaotic Life of Nada Kadić / Kaotični život Nade Kadić (Mexico, Bosnia and Herzegovina)
Directed by Marta Hernaiz

Tower. A Bright Day. / Wieża. Jasny dzień. (Poland)
Directed by Jagoda Szelc
Produced by Indeks Film Studio
Coproduced by Centrala, EBH Polska, Dreamsound, Heliograf and Odra Film
Supported by the Polish Film Institute

Forum Special Screenings:

When I Am Dead and Pale / Kad budem mrtav i beo (Yugoslavia, 1967)
Directed by Živojin Pavlović

Forum Expanded:

Araf (Turkey, Greece, Bosnia and Herzegovina)
Directed by Didem Pekün

Today Is 11th June 1993 (Germany, Bosnia and Herzegovina)
Directed by Clarissa Thieme
Documentary

Group exhibition at Akademie der Künste am Hanseatenweg:

Cold Body Shining (Poland)
Directed by Marta Hryniuk

Generation- Generation 14plus:

Hendi & Hormoz (Iran, Czech Republic)
Directed by Abbas Amini

Short films in Generation 14plus:

Bless You! / Na zdrowie! (Poland)
Directed by Paulina Ziólkowska

Untravel / Neputovanja (Serbia, Slovakia)
Directed by Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.

Generation Kplus:

Short films in Generation Kplus:

De Natura (Romania)
Directed by Lucile Hadžihalilović

Snow for Water / Snijeg za Vodu (Bosnia and Herzegovina, UK)
Directed by Christopher Villiers

Three Dreams of My Childhood / Trois rêves de ma jeunesse (Romania)
Directed by Valérie Mréjen, Bertrand Schefer

Retrospective & Homage:

My 20th Century / Az én XX. századom (Hungary/Federal Republic of Germany, 1989)
Directed by Ildikó Enyedi

Berlin Critics’ Week:

8th October 2016 / 2016. október 8.(Hungary)
Directed by Péter Lichter, Bori Máté

The Rub (Hungary)
Directed by Péter Lichter

Scary Mother (Georgia, Estonia)
Directed by Ana Urushadze
Produced by Studio Artizm
Coproduced by Allfilm
Produced by the Georgian National Film Center

Yet to Rule / În pronunțare (Romania)
Directed by Mihaela Popescu
Produced by Saga Film
Supported by the Romanian Film Centre

rusian longtext

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia