FSF 460x100 A GdyniaBaner2018

 

 

FNE at Berlinale 2018: Party and Screening Alert: Friday 23 Feburary, Saturday 24 February and Sunday 25 February Featured

2018-02-23

Friday 23 February

Party and Event Alert

All parties and events require invitations from the organisers
18:00 FIPRESCI and Europa Cinemas Awards Ceremony
20:00 Awarding of the Berlinale Camera to Jiří Menzel

Screening Alert

10:00 De Natura (Romania) GENERATION Kplus – SHORT
Directed by Lucile Hadžihalilović
Produced by Fundatia Culturala Meta
Festival Screening
Zoo Palast 2 (E) German voice-over / Headphones for OV

11:00 Cold Body Shining (Poland) Group exhibition at Akademie der Künste am Hanseatenweg
Directed by Marta Hryniuk
Documentary
Festival Screening
Akademie der Künste Halle 1-3

12:00 What Comes Around / Al Gami'ya (Lebanon, Egypt, Greece, Qatar, Slovenia) PANORAMA
Directed by Reem Saleh
Documentary
Festival Screening
CineStar 7 (E)

12:00 Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France)
Directed by Adina Pintilie
Produced by Manekino Film
Coproduced by RohFilm Productions, PINK, Agitprop Ltd, Les Films de l'Étranger
Supported by the Romanian Film Centre, EURIMAGES, Torino Film Lab, MDM (Mitteldeutsche Medienförderung) Germany, the Bulgarian National Film Center, the Czech Film Fund and Strasbourg Urban Community
Sales agent: Doc & Film International
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast (G,E)

12:30 Genesis / Genezis (Hungary) PANORAMA
Directed by Árpád Bogdán
Developed via the ScripTeast 9 edition
Festival Screening
CinemaxX 7 (E)

13:00 Snow for Water / Snijeg za Vodu (Bosnia and Herzegovina, UK) GENERATION Kplus – SHORT, Short Films 3
Directed by Christopher Villiers
Produced by Sarajevo Film Academy, 2020 Productions
Festival Screening
HKW (E) German voice-over / Headphones for OV

13:00 Hendi & Hormoz (Iran, Czech Republic) GENERATION 14PLUS
Directed by Abbas Amini
Festival Screening
Zoo Palast 2 (E)

15:00 Ága (Bulgaria, Germany, France) OUT OF COMPETITION
Directed by Milko Lazarov
Produced by Red Carpet
Coproduced by 42Film, Arizona Films Productions, the Bulgarian National Television and ZDF/Arte
Supported by the Bulgarian National Film Center, French CNC and German MDM
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Sales agent: Beta Cinema
Official Press Screening
CinemaxX 7&

15:30 Mug / Twarz (Poland) COMPETITION
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute
Festival Screening
Berlinale Palast (E,G)

16:30 Western (Germany Bulgaria, Austria)
Directed by Valeska Grisebach
Produced by Komplizen Film Production
Coproduced by Chouchkov Brothers, Coop99, KNM, ZDF-Das Kleine Fernsehspiel, Arte
Sales: Films Boutique
EFM Screening
Delphi LUX 1

17:30 When the War Comes / Až přijde válka (Czech Republic, Croatia) PANORAMA
Directed by Jan Gebert
Documentary
Festival Screening
Cubix 7 (E)

17:45 Lemonade (Romania, Germany, Canada, Sweden)
Directed by Ioana Uricaru
Produced by Mobra films
Coproduced by 42 Film, Peripheria, Filmgate Films
Supported by the Romanian Film Centre (CNC), Eurimages, Mitteldeutsche Medienförderung, Telefilm, Société de Développement des Entreprises Culturelles, CAVCO, SODEC - Crédits d’impôts, Film i Vast, Creative Europe Programme - MEDIA of the European Union
Sales: Pluto Film
Festival Screening
CineStar 3 (E)

19:00 When I Am Dead and Pale / Kad budem mrtav i beo (Yugoslavia, 1967) FORUM – SPECIAL SCREENINGS
Directed by Živojin Pavlović
Sales: Centar Film
Festival Screening
Zoo Palast 2 (E)

20:00 When the Trees Fall / Koly padayut dereva (Ukraine, Poland, Macedonia) PANORAMA
Directed by Marysia Nikitiuk
Produced by Directory Films
Coproduced by Message Film, Fokus In
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Festival Screening
CiemaxX 7 (E)

20:00 The Interpreter (Slovakia, Czech Republic, Austria) BERLINALE SPECIAL
Directed by Martin Šulík
Produced by Titanic, In Film
Coproduced by Coop99, RTVS, the Czech Television
Supported by the Slovak Audiovisual Fund, the Czech State Cinematography Fund
Festival Screening
International (E)

22:00 Ága (Bulgaria, Germany, France) OUT OF COMPETITION
Directed by Milko Lazarov
Produced by Red Carpet
Coproduced by 42Film, Arizona Films Productions, the Bulgarian National Television and ZDF/Arte
Supported by the Bulgarian National Film Center, French CNC and German MDM
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Sales agent: Beta Cinema
Festival Screening
Berlinale Palast (E,G)

Saturday 24 February

Party and Event Alert

19:00 Berlinale Awards Ceremony followed by closing party
Berlinale Palast

Screening Alert

09:30 Mug / Twarz (Poland) COMPETITION
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast (E,G)

10:00 Ága (Bulgaria, Germany, France) OUT OF COMPETITION
Directed by Milko Lazarov
Produced by Red Carpet
Coproduced by 42Film, Arizona Films Productions, the Bulgarian National Television and ZDF/Arte
Supported by the Bulgarian National Film Center, French CNC and German MDM
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Sales agent: Beta Cinema
Festival Screening
Haus der Berliner Festspiele (E,G)

11:00 Cold Body Shining (Poland) Group exhibition at Akademie der Künste am Hanseatenweg
Directed by Marta Hryniuk
Documentary
Festival Screening
Akademie der Künste Halle 1-3

12:30 Mug / Twarz (Poland) COMPETITION
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute
Festival Screening
Haus der Berliner Festspiele (E,G)

13:00 Genesis / Genezis (Hungary) PANORAMA
Directed by Árpád Bogdán
Developed via the ScripTeast 9 edition
Festival Screening
Zoo Palast 2 (E)

13:30 Hendi & Hormoz (Iran, Czech Republic) GENERATION 14PLUS
Directed by Abbas Amini
Festival Screening
CinemaxX 3 (E)

14:00 When the Trees Fall / Koly padayut dereva (Ukraine, Poland, Macedonia) PANORAMA
Directed by Marysia Nikitiuk
Produced by Directory Films
Coproduced by Message Film, Fokus In
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Festival Screening
International (E)

15:00 Ága (Bulgaria, Germany, France) OUT OF COMPETITION
Directed by Milko Lazarov
Produced by Red Carpet
Coproduced by 42Film, Arizona Films Productions, the Bulgarian National Television and ZDF/Arte
Supported by the Bulgarian National Film Center, French CNC and German MDM
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Sales agent: Beta Cinema
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast (E,G)

15:30 Bless You! / Na zdrowie! (Poland) GENERATION 14PLUS – SHORT
Directed by Paulina Ziólkowska
Sales: Indeks Film Studio
Festival Screening
Cubix 8 (E)

17:30 I See Red People / Je vois rouge (France, Bulgaria) PANORAMA
Directed by Bojina Panayotova
Festival Screening
Cubix 7 (E)

17:30 Araf (Turkey, Greece, Bosnia and Herzegovina) FORUM
Directed by Didem Pekün
Festival Screening
Kino Arsenal 1

18:00 Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France)
Directed by Adina Pintilie
Produced by Manekino Film
Coproduced by RohFilm Productions, PINK, Agitprop Ltd, Les Films de l'Étranger
Supported by the Romanian Film Centre, EURIMAGES, Torino Film Lab, MDM (Mitteldeutsche Medienförderung) Germany, the Bulgarian National Film Center, the Czech Film Fund and Strasbourg Urban Community
Sales agent: Doc & Film International
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast (G,E)

19:30 The Chaotic Life of Nada Kadić / Kaotični život Nade Kadić (Mexico, Bosnia and Herzegovina) FORUM
Directed by Marta Hernaiz
Festival Screening
CinemaxX 4 (E)

20:15 Untravel / Neputovanja (Serbia, Slovakia) GENERATION 14PLUS – SHORT
Directed by Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.
Produced by Film House Baš Čelik
Festival Screening
Cubix 8 (E)

21:00 Mug / Twarz (Poland) COMPETITION
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute
Festival Screening
Haus der Berliner Festspiele (E,G)

22:00 Tower. A Bright Day. / Wieża. Jasny dzień. (Poland) FORUM
Directed by Jagoda Szelc
Produced by Indeks Film Studio
Coproduced by Centrala, EBH Polska, Dreamsound, Heliograf and Odra Film
Supported by the Polish Film Institute
Festival Screening
CinemaxX 4 (E)

22:30 Lemonade (Romania, Germany, Canada, Sweden)
Directed by Ioana Uricaru
Produced by Mobra films
Coproduced by 42 Film, Peripheria, Filmgate Films
Supported by the Romanian Film Centre (CNC), Eurimages, Mitteldeutsche Medienförderung, Telefilm, Société de Développement des Entreprises Culturelles, CAVCO, SODEC - Crédits d’impôts, Film i Vast, Creative Europe Programme - MEDIA of the European Union
Sales: Pluto Film
Festival Screening
Cubix 7 (E)

Sunday 25 February

09:30 Ága (Bulgaria, Germany, France) OUT OF COMPETITION
Directed by Milko Lazarov
Produced by Red Carpet
Coproduced by 42Film, Arizona Films Productions, the Bulgarian National Television and ZDF/Arte
Supported by the Bulgarian National Film Center, French CNC and German MDM
Winner of the 10. Krzysztof Kieślowski ScripTeast Award for Best East European Script
Sales agent: Beta Cinema
Festival Screening
Zoo Palast 1 (E,G)

09:30 Dovlatov (Russia, Poland, Serbia) COMPETITION
Directed by Aleksey German Jr.
Produced by: SAGa films, Metrafilms and First Channel
Coproduced by Message film, Art&Popcorn
Supported by Eurimages, Film Center Serbia
Sales agent: Alpha Violet
Haus der Berliner Festspiele

11:00 Cold Body Shining (Poland) Group exhibition at Akademie der Künste am Hanseatenweg
Directed by Marta Hryniuk
Documentary
Festival Screening
Akademie der Künste Halle 1-3

12:30 Hendi & Hormoz (Iran, Czech Republic) GENERATION 14PLUS
Directed by Abbas Amini
Festival Screening
Filmtheater am Friedrichshain (E)

14:00 Mug / Twarz (Poland) COMPETITION
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute
Festival Screening
CinemaxX 7 (E,G)

15:30 Untravel / Neputovanja (Serbia, Slovakia) GENERATION 14PLUS – SHORT
Directed by Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.
Produced by Film House Baš Čelik
Festival Screening
Cubix 8 (E)

16:00 Bless You! / Na zdrowie! (Poland) GENERATION 14PLUS – SHORT, Generation Mix
Directed by Paulina Ziólkowska
Sales: Indeks Film Studio
Festival Screening
CinemaxX 5 (E)

17:15 Dovlatov (Russia, Poland, Serbia) COMPETITION
Directed by Aleksey German Jr.
Produced by: SAGa films, Metrafilms and First Channel
Coproduced by Message film, Art&Popcorn
Supported by Eurimages, Film Center Serbia
Sales agent: Alpha Violet
Festival Screening
Friedrichstadt-Palast (E,G)

18:00 The Interpreter (Slovakia, Czech Republic, Austria) BERLINALE SPECIAL
Directed by Martin Šulík
Produced by Titanic, In Film
Coproduced by Coop99, RTVS, the Czech Television
Supported by the Slovak Audiovisual Fund, the Czech State Cinematography Fund
Festival Screening
Cubix 8 (E)

19:00 Profile (USA, UK, Cyprus) PANORAMA SPECIAL
Directed by Timur Bekmambetov
Produced by Bazelevs Entertainment
Sales: Endeavor Content
Festival Screening
Zoo Palast 1

20:00 Lemonade (Romania, Germany, Canada, Sweden)
Directed by Ioana Uricaru
Produced by Mobra films
Coproduced by 42 Film, Peripheria, Filmgate Films
Supported by the Romanian Film Centre (CNC), Eurimages, Mitteldeutsche Medienförderung, Telefilm, Société de Développement des Entreprises Culturelles, CAVCO, SODEC - Crédits d’impôts, Film i Vast, Creative Europe Programme - MEDIA of the European Union
Sales: Pluto Film
Festival Screening
International (E)

20:15 Bless You! / Na zdrowie! (Poland) GENERATION 14PLUS – SHORT
Directed by Paulina Ziólkowska
Sales: Indeks Film Studio
Festival Screening
Cubix 8 (E)

20:15 Horizon / Horizonti (Georgia, Sweden, Germany) PANORAMA
Directed by Tinatin Kajrishvili
Produced by Gemini and Artizm
Coproduced by Momento Film
Supported by the Georgian National Film Center, the Swedish Film Institute
Festival Screening
Cubix 7 (E)

22:30 Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France)
Directed by Adina Pintilie
Produced by Manekino Film
Coproduced by RohFilm Productions, PINK, Agitprop Ltd, Les Films de l'Étranger
Supported by the Romanian Film Centre, EURIMAGES, Torino Film Lab, MDM (Mitteldeutsche Medienförderung) Germany, the Bulgarian National Film Center, the Czech Film Fund and Strasbourg Urban Community
Sales agent: Doc & Film International
Festival Screening
International (G,E)

Monday 26 February

11:00 Cold Body Shining (Poland) Group exhibition at Akademie der Künste am Hanseatenweg
Directed by Marta Hryniuk
Documentary
Festival Screening
Akademie der Künste Halle 1-3

rusian longtext

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia