F18 156 webbanner filmneweurope 460x100px

 FNE 460x100

FNE at Cannes 2018: Party and Screening Alert: Thursday 10 May and Friday 11 May Featured

2018-05-10

Thursday 10 May

Party and Event Alert

15:30 Thai Pavilion Happy Hour
17:00-18:00 South East Europe Pavilion Happy Hour

Screening Alert

10:00 An Impossibly Small Object (Taiwan, Netherlands, Croatia)
Directed by David Verbeek
Produced by Flash Forward Entertainment, Lemming Film, Nukleus Film
Sales: Flash Forward Entertainment
Market Screening
Gray 5

12:00 Captain Morten and the Spider Queen (Estonia, Ireland, Belgium, UK)
Directed by Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt
Produced by Telegael, Calon, Grid Animation, Nukufilm
Supported by the Estonian Film Institute and Cultural Endowment of Estonia
Sales: Sola Media GmbH
Market Screening – Press Allowed
Lerins 1

12:00 Mug / Twarz (Poland) COMPETITION
Directed by Małgorzata Szumowska
Produced by Nowhere
Coproduced by the Krakow Festival Office
Supported by the Polish Film Institute
Sales: Memento Films International (MFI)
Market Screening
Arcades 2

12:00 Donbass (Germany, France, Ukraine, Netherlands, Romania) Un Certain Regard
Directed by Sergei Loznitsa
Produced by Ma.ja.de. Fiction in coproduction with Ukraine’s Arthouse Traffic, France’s JBA Production, Dutch Graniet Film, Dutch Wild at Art, Romania’s Digital Cube, associate producer Atoms & Void
Supported by Eurimages and the CNC’s World Cinema Support
Sales: Pyramide International
Market Screening
Lerins 3

13:00 Donbass (Germany, France, Ukraine, Netherlands, Romania) Un Certain Regard
Directed by Sergei Loznitsa
Produced by Ma.ja.de. Fiction in coproduction with Ukraine’s Arthouse Traffic, France’s JBA Production, Dutch Graniet Film, Dutch Wild at Art, Romania’s Digital Cube, associate producer Atoms & Void
Supported by Eurimages and the CNC’s World Cinema Support
Sales: Pyramide International
Festival Screening
Bazin Theatre

13:30 The Fugue (Poland, Czech Republic, Sweden)
Directed by Agnieszka Smoczynska
Produced by MD4 Sp. z o.o
Coproduced by Axman Production, Commonground Pictures
Supported by the Council of Europe's Eurimages Fund, Polish Film Institute, Czech Film Fund, Lower Silesia Film Fund, Mazovia Film Fund
Sales: Alpha Violet
Market Screening – Priority Badges Only
Riviera 2

15:30 Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa (Italy, Poland)
Directed by Sergio Manfio
Produced by Warsaw MOVIE HOME (Grupo Alcunni SRL)
Sales: All Rights Entertainment Limited
Market Screening
Arcades 3

16:00 Sobibor / Legenda o pobege (Russia, Germany, Lithuania)
Directed by Konstantin Khabenskiy
Produced by ArtBox Company, Cinema Production Producer Center, Fetisoff Illusion, Visual Arts
Sales: All Media Company
Market Screening – Press Allowed
Gray 1

16:00 GO! Insider Showcase (Croatia, Australia, Russia, Austria) VR
By GO! Pictures KG
VR films: Heroes of Night and Tragic - Virtual Tarkine Rivers - Our North Pole - Remain at Home
Next VR Cinema

18:00 Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France)
Directed by Adina Pintilie
Produced by Manekino Film
Coproduced by RohFilm Productions, PINK, Agitprop Ltd, Les Films de l'Étranger
Supported by the Romanian Film Centre, EURIMAGES, Torino Film Lab, MDM (Mitteldeutsche Medienförderung) Germany, the Bulgarian National Film Center, the Czech Film Fund and Strasbourg Urban Community
Sales agent: Doc & Film International
Market Screening
Palais K

22:00 Cold War (UK, Poland, France) COMPETITION
Directed by Paweł Pawlikowski
Produced by Apocalypso Pictures, Opus Film, MK Productions
Sales: MK2 Films, Protagonist Pictures
Festival Screening
Grand Theatre Lumiere

Friday 11 May

Party and Event Alert

All parties and events require invitations from the organisers

10:00-12:00 Saudi Film Council Breakfast
17:00-19:00 Welcome Drink at Czech & Slovak Pavilion
17:30 South East Europe Pavilion Happy Hour/ Bulgarian Film

Screening Alert

08:30 Cold War (UK, Poland, France) COMPETITION
Directed by Paweł Pawlikowski
Produced by Apocalypso Pictures, Opus Film, MK Productions
Sales: MK2 Films, Protagonist Pictures
Festival Screening
Grand Theatre Lumiere

08:30 Cold War (UK, Poland, France) COMPETITION
Directed by Paweł Pawlikowski
Produced by Apocalypso Pictures, Opus Film, MK Productions
Sales: MK2 Films, Protagonist Pictures
Festival Screening
Debussy Theatre

09:45 Namme (Georgia, Lithuania)
Directed by Zaza Khalvashi
Produced by BAFIS (Georgia), TREMORA (Lithuania)
Supported by the Lithuanian Film Centre
Sales: Alpha Violet
Market Screening
Lerins 4

10:00 Radiogram (Bulgaria, Poland, Turkey)
Directed by Rouzie Hassanova
Produced by Menclips
Coproduced by Film Produkcja, Solis Film
Supported by the Bulgarian National Film Center, the Polish Film Institute, MEDIA Creative Europe
Sales: Intramovies
Market Screening
Palais E

11:30 Harvie & the Magic Museum (Czech Republic, Belgium, Russia)
Directed by Martin Kotik
Produced by Rolling Pictures
Supported by the Czech Film Center
Sales: Planet Nemo Animation
Market Screening - Press Allowed
Gray 2

12:00 Cold War (UK, Poland, France) COMPETITION
Directed by Paweł Pawlikowski
Produced by Apocalypso Pictures, Opus Film, MK Productions
Sales: MK2 Films, Protagonist Pictures
Festival Screening
Soixantieme Theatre

12:00 The Harvesters (South Africa, France, Greece, Poland) CERTAIN REGARD
Directed by Etienne Kallos
Produced by Cinema Defacto/Spier Films (South Africa) and coproduced by Lava Films (Poland) and Heretic (Greece), Bord Cadre (France)
Supported by the Polish Film Institute and Eurimages
Sales: Pyramide International
Market Screening
Riviera 1

14:00 Cold War (UK, Poland, France) COMPETITION
Directed by Paweł Pawlikowski
Produced by Apocalypso Pictures, Opus Film, MK Productions
Sales: MK2 Films, Protagonist Pictures
Festival Screening
Grand Theatre Lumiere

15:30 Another Day of Life (Poland, Spain)
Directed by Raul de la Fuente, Damian Nenow
Produced by Platige Films and Kanaki Films in coproduction with Walking the Dog, Animations Fabrik, Wüste Film Puppetworks (associate producer)
Supported by the Polish Film Institute, Indie Invest, ETB, TVE, Movistar, Basque Government, ICAA, Navarra Government, Arena, ICO, Crea, Elkargi, Eurimages, Creative Europe MEDIA, Navimor, Platige Image, HBO, Hungarian State, NDR/ARTE, Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Umedia, uFund, Belgian Tax Shelter, Screen Flanders, Flanders Audiovisual Fund (VAF)
Sales: Indie Sales
Market Screening - Priority Badges Only
OLYMPIA 6

15:30 Consequences (Slovenia)
Directed by Darko Stante
Produced by Temporama
Coproduced by Zwinger Film, NuFrame and 100
Supported by the Slovenian Film Centre and Viba Film Studio
Sales: WIDE Management
Market Screening - By Invitation only!
Palais F

16:00 Ederlezi Rising (Serbia)
Directed by Lazar Bodroža
Produced by Mir Media Group and BALKANIC, Inc.
Supported by Film Center Serbia
Sales: Cinemaven
Market Screening
Riviera 1

17:30 Nina (Poland)
Directed by Olga Chajdas
Produced by Film It
Sales: WIDE
Market Screening
Palais D

20:00 Another Day of Life (Poland, Spain) Special Screenings
Directed by Raul de la Fuente, Damian Nenow
Produced by Platige Films and Kanaki Films in coproduction with Walking the Dog, Animations Fabrik, Wüste Film Puppetworks (associate producer)
Supported by the Polish Film Institute, Indie Invest, ETB, TVE, Movistar, Basque Government, ICAA, Navarra Government, Arena, ICO, Crea, Elkargi, Eurimages, Creative Europe MEDIA, Navimor, Platige Image, HBO, Hungarian State, NDR/ARTE, Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein, Umedia, uFund, Belgian Tax Shelter, Screen Flanders, Flanders Audiovisual Fund (VAF)
Sales: Indie Sales
Festival Screening
Soixantieme Theatre

20:00 Cold War (UK, Poland, France) COMPETITION
Directed by Paweł Pawlikowski
Produced by Apocalypso Pictures, Opus Film, MK Productions
Sales: MK2 Films, Protagonist Pictures
Olympia 1

rusian longtext

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia