22-04-2010

Ismail Cem Turkish TV Awards Nominees Announced

By Kerem Akca

ANTALYA:The nominations for the first ever Ismail Cem Turkish TV Awards (www.ismailcemawards.com) have been announced. Turkey is one of the world's biggest producers and exporters of TV programming and the awards billed as the equivalent of the "Turkish Emmys" will bring world recognition to the best in Turkish TV. The awards ceremony will take place on 24 April in the Turkish resort of Antalya and will be broadcast on Kanalturk at 20:00 in Turkey. Set to become an annual event.

{mosimage}The nominations are as follows:

Nominees for best TV Series - Comedy

My Precious Family (Canim Ailem)

1 Woman, 1 Man (1 Kadın, 1 Erkek)

Large Family (Genis Aile)

My Daisy (Papatyam)

My Mother is an Angel (Benim Annem Bir Melek)

Nominees for best performance by an actress in a TV series - Comedy

Demet Evgar for 1 Woman, 1 Man

Sebnem Bozoklu for My Precious Family

Zuhal Topal for Large Family

Oya Basar for My Mother is an Angel

Nilgün Kasapbasoglu for My Daisy

Nominees for best performance by an actor in a TV series - Comedy

Emre Karayel for 1 Woman, 1 Man

Ufuk Ozkan for Large Family

Ahmet Ugurlu for Reluctant President (Zoraki Baskan)

Tarik Unluoglu for My Mother is an Angel

Nominees for best performance by an actress in a supporting role in a TV series - Comedy

Ezgi Mola for My Precious Family

Dolunay Soysert for My Mother is an Angel

Gizem Akman for Large Family

Aysen Gruda for Reluctant President

Cigdem Batur for My Daisy

Nominees for best performance by an actor in a supporting role in a TV series - Comedy

Ilker Aksum for My Precious Family

Rasim Oztekin for Large Family

Tarik Pabuccuoglu for My Daisy

Ali Sunal for My Mother is an Angel

Dost Elver for Reluctant President

Nominees for best TV Series - Drama

Ezel

The Mistress' Farm (Hanimin Ciftligi)

The Forbidden Love (Ask-ı Memnu)

Grand Bazaar (Kapali Carsi)

The Town (Kasaba)

Nominees for best performance by an actress in a TV series - Drama

Ozgü Namal for The Mistress' Farm

Beren Saat for The Forbidden Love

Cansu Dere for Ezel

Asli Tandogan for Grand Bazaar

Sumru Yavrucuk for Spring Branches (Bahar Dallari)

Nominees for best performance by an actor in a TV series - Drama

Kenan Imirzalioglu for Ezel

Mehmet Aslantug for The Mistress' Farm

Olgun Simsek for Grand Bazaar

Kivanc Tatlitug for The Forbidden Love

Talat Bulut for The Town

Nominees for best performance by an actress in a supporting role in a TV series - Drama

Nebahat Cehre for The Forbidden Love

Ipek Bilgin for Ezel

Deniz Cakir for The Fall of Leaves (Yaprak Dokumu)

Ebru Ozkan for The Mistress' Farm

Tomris Incer for Love and Punishment (Ask ve Ceza)

Nominees for best performance by an actor in a supporting role in a TV series - Drama

Baris Falay for Ezel

Selcuk Yontem for The Forbidden Love

Erkan Can for Grand Bazaar

Kerem Atabeyoglu for Love and Punishment

Caner Cindoruk for The Mistress' Farm

Nominees for TV Series - Teen drama

The Last Row Students (Arka Siradakiler)

May Angels Protect You (Melekler Korusun)

Es-Es

Poplar Winds (Kavak Yelleri)

Star of the Sea (Deniz Yildizi)

Nominees for best performance by an actress in a TV series - Teen drama

Sinem Ozturk for The Last Row Students

Humeyra for May Angels Protect You

Derya Alabora for Es-Es

Pelin Karahan for Poplar Winds

Gunes Emir for Star of the Sea

Nominees for best performance by an actor in a TV series - Teen drama

Bulent Cetinaslan for The Last Row Students

Avni Yalcin for May Angels Protect You

Berk Hakman for Es-Es

Sarp Apak for Poplar Winds

Koray Erkok for Star of the Sea

Nominees for best performance by an actress in a supporting Role in a TV series - Teen drama

Deniz Saribas for The Last Row Students

Rojda Demirer for May Angels Protect You

Leyla Tugutlu for Es-Es

Ayten Uncuoglu for Poplar Winds

Begum Topcu for Star of the Sea

Nominees for best performance by an actor in a supporting Role in a TV series - Teen drama

Baris Atay for The Last Row Students

Serkan Altinorak for May Angels Protect You

Umut Karadag for Es-Es

Altan Gordum for Poplar Winds

Cantug Turay for Star of the Sea

Nominees for best cinematography in a TV series

Veysel Teksahin for Ezel

Oktay Baspinar for The Mistress' Farm

Huseyin Tunc for The Forbidden Love

Murat Ceylan for Grand Bazaar

Tolga Cetin for Love and Punishment

Nominees for best editing in a TV series

Serdar Cakular for Ezel

Engin Ozturk for The Mistress' Farm

Gokce Bilginkilic for The Forbidden Love

Kivanc Ilguner for Grand Bazaar

Haluk Arus for My Precious Family

Nominees for best music in a TV series

Toygar Isikli for Ezel

Mazlum Cimen, Saki Cimen for The Mistress' Farm

Toygar Isikli for The Forbidden Love

Toygar Isikli for The Fall of Leaves

Targan Ture, Deniz Tuzcuoglu for My Precious Family

Nominees for best art direction in a TV series

Aynur Topalak for Ezel

Nilgun Nalcaci for The Mistress' Farm

Dilek Yelence for The Forbidden Love

Y. Emre Yurtsever, Veli Kahraman for Grand Bazaar

Yavuz Fazlioglu for Love and Punishment

Nominees for best costume design in a TV series

Atilla Turkantoz for The Mistress' Farm

Deniz Marsan, Basak Fransez, Senem Kayhan for The Forbidden Love

Efsun Sayar for Ezel

Evrim Ozdemir for Grand Bazaar

Aynur Torun for The Town

Nominees for best make-up in TV series

Ebru Guleren Yilmaz for Ezel

Huseyin Ulkum for The Mistress' Farm

Gulcan Bayer Oge for The Forbidden Love

Nimet Inkaya for Grand Bazaar

Fulya Erdinc for Love and Punishment

Nominees for best opening generics in a TV Series

Proto Company for The Mistress' Farm

Haluk Arus for The Forbidden Love

Burak Surucu for Large Family

Digiflame for The Town

Abis for The Guy From Adana (Adanali)

Nominees for best trailer in a TV Series

Ezel

The Mistress' Farm

Large Family

The Town

My Precious Family

Nominees for best scene in a TV Series

Ezel

The Mistress' Farm

Large Family

1 Woman, 1 Man

The Forbidden Love

Nominees for best culture & art programs

Let's Travel and See (Gezelim Gorelim)

Night & Day (Gece Gunduz)

Vital Point (Bam Teli)

Minutes from Life (Yasamdan Dakikalar)

Spotlight (Afise Takilanlar)

Nominees for best documentary programs

Bear and Human (Ayi ve İnsan) - Ece Soydam

First European (Ilk Avrupali) - Coskun Aral

Saving Kocaoglan (Kocaoglan'i Kurtarmak) - Savas Karakas

Jerusalem, Rock and Human (Kudüs Tas ve Insan) - Ahmet Rauf Ocal & Senem Ocal

The Journal of Turkey (Turkiye'nin Hatira Defteri) - Nebil Ozgenturk

Nominees for best morning programs

Days with Derya (Deryali Gunler)

Taste Stops on the Way (Yol Ustu Lezzet Duraklari)

My Doctor (Doktorum)

Basic Instinct (Temel Icgudu)

Medical (Medikal)

Nominees for best sport programs

Telegoal (Telegol)

Stadium (Stadyum)

Soccer Sunday (Futbol Pazar)

6 Yard Box (6 Pas)

The Last Goal (Son Kale)

Nominees for best children programs

Just So You Know (Haberin Olsun)

Follow Me (Dus Pesime)

The Newsstand (Haberlik)

The Lost Medallion (Kayıp Madalyon)

Wonderful Children (Sahane Cocuklar)

Nominees for best talk shows

Beyaz Show (Beyaz Show)

Media King (Medya Kralı)

Disco King (Disko Kralı)

Talking King (Muhabbet Kralı)

Great News (Guzel Haberler)

Nominees for best adapted screenplay in a TV Series

Zulkuf Yucal for The Mistress' Farm

Ece Yorenc, Melek Gencoglu for The Forbidden Love

Ece Yorenc, Melek Gencoglu for The Fall of Leaves

Gamze Ozer for Milky Way (Samanyolu)

Itir Arda, Murat Disli for 1 Woman, 1 Man

Nominees for best music/entertainment/comedy programs

Son of the North (Kuzeyin Oglu)

These are Very Beautiful Actions (Cok Guzel Hareketler Bunlar)

You are a Song (Bir Sarkisin Sen)

That's The Way It is (Olacak O Kadar)

Studio Emre Altug (Studyo Emre Altug)

Nominees for best original screenplay

Nese Sen, Gaye Boralioglu for Grand Bazaar

Kamuran Suner, Cuneyt Inay for Large Family

Selin Tunc for My Precious Family

Kerem Deren, Pinar Bulut for Ezel

Nese Cehiz for The Town

Nominees for best quiz shows

Game of Words (Kelime Oyunu)

One Word, One Transaction (Bir Kelime Bir İşlem)

You are the Talent of Turkey (Yetenek Sizsiniz Turkiye)

Wipe Out

Fear Factor Extreme 2

Nominees for best directors in a TV Series

Uluc Bayraktar for Ezel

Faruk Teber for The Mistress' Farm

Hilal Saral for The Forbidden Love

Sadullah Celen for My Precious Family

Omur Atay for Grand Bazaar

Nominees for best magazine programs

Super Starlife

We'll Catch It (Bizden Kaçmaz)

Super Club (Super Kulup)

Saturday Surprise (Cumartesi Surprizi)

Magazine Special (Magazin Ozel)

Nominees for outstanding directors in a TV Series

Kerem Cakiroglu for Poplar Winds

Gorkem Turgut for Worth a Lifetime (Omre Bedel)

Nominees for supporting internet

Ezel

Guy from Adana

The Forbidden Love

1 Woman, 1 Man

The Fall of Leaves

SPONSORED BY THE ORGNAISERS OF THE ISMAIL CEM TURKISH TV AWARDS