unnamed 21 4418 CFTA Cesky lev 2019 banner 460x100

THE EUROPEAN FILM AWARDS 2009

Press releases 2009-09-07

- THE SELECTION -

It is with great pleasure that the European Film Academy and EFA Productions gGmbH announce the titles of the 48 films on this year's selection list, the list of films recommended for a nomination for the European Film Awards 2009! With 25 countries represented, the list once again illustrates the great diversity in European cinema.

In the 20 countries with the most EFA Members, these members have voted one national film directly into the selection list. To complete the list, a Selection Committee consisting of EFA Board Members and invited experts Gunnar Bergdahl (Sweden), Stefan Kitanov (Bulgaria), Derek Malcolm (UK), and Nikolaj Nikitin (Germany) has included further films.

In the coming weeks, the 2,000 members of the European Film Academy will vote for the nominations in the different award categories. The nominations will then be announced on 7 November at the Sevilla European Film Festival in Spain.

The 22nd European Film Awards with the presentation of the winners will take place in Germany's Ruhr Metropolis on 12 December.


Berlin, 7 September 2009

European Film Awards 2009

- The Selection -

in alphabetical order

(please note that articles are ignored)

33 SCENY Z ZYCIA

33 SCENES FROM LIFE

Poland / Germany, 96 min

Written & directed by Małgośka Szumowska

Produced by Raimond Goebel & Karl Baumgartner

LOS ABRAZOS ROTOS

BROKEN EMBRACES

Spain, 129 min

Written & directed by: Pedro Almodóvar

Produced by: Agustín Almodóvar

ALLE ANDEREN

EVERYONE ELSE

Germany, 119 min

Written & directed by: Maren Ade

Produced by: Janine Jackowski, Dirk Engelhardt & Maren Ade

ANTICHRIST

Denmark, 104 min

Written & directed by: Lars von Trier

Produced by: Meta Louise Foldager

APAFÖLD

FATHER'S ACRE

Hungary, 79 min

Written & directed by: Viktor Oszkár Nagy

Produced by: Péter Miskolczi

DER BAADER MEINHOF KOMPLEX

THE BAADER MEINHOF COMPLEX

Germany, 149 min

Directed by: Uli Edel

Written & produced by: Bernd Eichinger

BROTHERS

Switzerland, 115 min

Directed by: Igaal Niddam

Written by: Igaal Niddam, David Belhassen & Roy Katsiri

Produced by: Nasser Bakhti


БУМАЖНЫЙ СОЛДАТ (BUMAZHNY SOLDAT)

PAPER SOLDIER

Russia, 118 min

Directed by: Alexey German Jr.

Written by: Alexey German Jr.,

with the participation of Vladimir Arkusha & Julia Glezarova

Produced by: Artem Vasiliev & Sergey Shumakov

CAMINO

Spain, 143 min

Written & directed by: Javier Fesser

Produced by: Luis Manso & Jaume Roures

COCO AVANT CHANEL

COCO BEFORE CHANEL

France, 110 min

Directed by: Anne Fontaine

Written by: Anne & Camille Fontaine

Produced by: Carole Scotta, Caroline Benjo, Philippe Carcassonne & Simon Arnal

EASTERN PLAYS
Bulgaria, 89 min

Written & directed by: Kamen Kalev
Produced by: Fredrik Zander, Stefan Piriyov & Kamen Kalev

FISH TANK

UK, 124 min

Written & directed by: Andrea Arnold

Produced by: Kees Kasander & Nick Laws

FRYGTELIG LYKKELIG

TERRIBLY HAPPY

Denmark, 99 min

Directed by: Henrik Ruben Genz

Written by: Henrik Ruben Genz & Gry Dunja Jensen

Produced by: Thomas Gammeltoft

HAKOL MATHIL BAYAM

IT ALL BEGINS AT SEA

Israel, 93 min

Written & directed by: Eitan Green

Produced by: Eilon Ratzkovsky, Yossi Uzrad, Yochanan Kredo & Koby Gal-Raday

JERICHOW

Germany, 93 min

Written & directed by: Christian Petzold

Produced by: Florian Koerner von Gustorf & Michael Weber


KALAT HAYAM

JAFFA

France / Israel / Germany, 105 min

Directed by: Keren Yedaya

Written by: Keren Yedaya in collaboration with Illa Ben Porat

Produced by: Jérôme Bleitrach, Emmanuel Agneray, Marek Rozenbaum, Benny Drechsel & Karsten Stöter

KÄSKY

TEARS OF APRIL

Finland, 115 min

Directed by: Aku Louhimies

Written by: Jari Olavi Rantala (screenplay), Leena Lander (Novel)

Produced by: Aleksi Bardy

KISSES

Ireland, 74 min

Written & directed by: Lance Daly

Produced by: Macdara Kelleher

DER KNOCHENMANN

THE BONE MAN

Austria, 121 min

Directed by: Wolfgang Murnberger

Written by: Wolf Haas, Josef Hader & Wolfgang Murnberger

Produced by: Danny Krausz & Kurt Stocker

ΚΥΝΟΔΟΝΤΑΣ (KYNODONTAS)

DOGTOOTH

Greece, 96 min

Directed by: Yorgos Lanthimos

Written by: Yorgos Lanthimos & Efthimis Filippou

Produced by: Yorgos Tsourgiannis

LÅT DEN RÄTTE KOMMA IN

LET THE RIGHT ONE IN

Sweden, 114 min

Directed by: Tomas Alfredson

Written by: John Ajvide Lindqvist

Produced by: John Nordling & Carl Molinder

LILLE SOLDAT

LITTLE SOLDIER

Denmark, 97 min

Directed by: Annette K. Olesen

Written by: Kim Fupz Aakeson & Annette K. Olesen

Produced by: Ib Tardini


LOFT

Belgium, 118 min

Directed by: Erik Van Looy

Written by: Bart de Pauw

Produced by: Hilde de Laere

LOOKING FOR ERIC

UK/France, 116 min

Directed by: Ken Loach

Written by: Paul Laverty

Produced by: Rebecca O'Brien

MÄN SOM HATAR KVINNOR

THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO

Sweden, 152 min

Directed by: Niels Arden Oplev

Written by: Rasmus Heisterberg & Nikolaj Arcel

Produced by: Sören Staermose

MARIA LARSSONS EVIGA ÖGONBLICK

EVERLASTING MOMENTS

Denmark / Sweden, 130 min

Directed by: Jan Troell

Written by: Niklas Rådström, co-writers: Jan Troell & Agneta Ulfsäter Troell

Produced by: Thomas Stenderup

MAX MANUS

Norway, 113 min

Directed by: Espen Sandberg & Joachim Rønning
Written by: Thomas Nordseth-Tiller
Produced by: John M. Jacobsen & Sveinung Golimo

NICIJI SIN

NO ONE'S SON

Croatia, 100 min

Directed by: Arsen Anton Ostojic

Written by: Mate Matisic

Produced by: Jozo Patljak


NORD
NORTH

Norway, 79 min

Directed by: Rune Denstad Langlo

Written by: Erlend Loe
Produced by: Sigve Endresen & Brede Hovland


OORLOGSWINTER
WINTER IN WARTIME

The Netherlands, 103 min

Directed by: Martin Koolhoven

Written by: Paul Jan Nelissen, Mieke de Jong & Martin Koolhoven

Produced by: Els Vandevorst & San Fu Maltha

PANDORANIN KUTUSU

PANDORA'S BOX

Turkey / France / Germany / Belgium, 112 min

Directed by: Yeşim Ustaoğlu

Written by: Yeşim Ustaoğlu & Sema Kaygusuz

Produced by: Yeşim Ustaoğlu, Muhammet Çakıral, Serkan Çakarer, Behrooz Hashemian, Setareh Farsi, Natacha Devillers, Catherine Burniaux, Michael Weber & Tobias Pausinger

POLITIST, ADJECTIV

POLICE, ADJECTIVE

Romania, 113 min

Written & directed by: Corneliu Porumboiu

Produced by: Marcela Ursu

PRANZO DI FERRAGOSTO

MID-AUGUST LUNCH

Italy, 75 min

Written & directed by: Gianni di Gregorio

Produced by: Matteo Garrone

UN PROPHETE

A PROPHET

France, 149 min

Directed by: Jacques Audiard

Written by: Jacques Audiard and Thomas Bidegain based on an original idea by Abdel Raouf Dafri after an original screenplay by Abdel Raouf Dafri and Nicolas Peufaillit

Produced by: Chic Filmks, Page 114, Why Not Productions

QUESTIONE DI CUORE

A MATTER OF HEART

Italy, 104 min

Written & directed by: Francesca Archibugi
Produced by: Riccardo Tozzi, Giovanni Stabilini & Marco Chimenz

THE READER

Germany, 122 min

Directed by: Stephen Daldry

Written by: David Hare

Produced by: Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti & Redmond Morris


RETORNO A HANSALA

RETURN TO HANSALA

Spain, 95 min

Directed by: Chus Gutierrez

Written by: Juan Carlos Rubio & Chus Gutierrez

Produced by: Carlos Santurio, Antonio Pérez & Chus Gutierrez

SERAPHINE

France, 125 min

Written & directed by: Martin Provost

Produced by: Miléna Poylo & Gilles Sacuto

SLUMDOG MILLIONAIRE

UK, 90 min

Directed by: Danny Boyle

Written by: Simon Beaufoy

Producer: Christian Colson

ΣΤΡΕΛΛΑ (STRELLA)

Α WOMAN'S WAY - STRELLA

Greece, 113 min

Directed by: Panos H. Koutras

Written by: Panos H. Koutras & Panayiotis Evangelidis

Produced by: Panos H. Koutras

TATARAK

SWEET RUSH

Poland, 84 min

Written & directed by: Andrzej Wajda

Produced by: Michał Kwieciński, Leszek Andrzej Wyszyński & Waldemar Dąbrowski

THE TIME THAT REMAINS

France, 105 min

Written & Directed by: Elia Suleiman

Produced by: Michael Gentile & Elia Suleiman

TOBRUK

Czech Republic, 102 min

Directed by: Václav Marhoul

Written by: Václav Marhoul (based on the Red Badge of Courage by Stephen Crane)

Produced by: Václav Marhoul

TURNEJA

THE TOUR

Serbia / Bosnia & Herzegovina / Croatia / Slovenia, 107 min

Written & directed by: Goran Marković

Produced by: Svetozar Cvetković & Tihomir Stanić


UZAK İHTİMAL

WRONG ROSARY

Turkey, 90 min

Directed by: Mahmut Fazıl Coşkun

Written by: Tarık Tufan, Görkem Yeltan & Bektaş Topaloğlu

Produced by: Ismail Kılıçarslan, Tulin Çetinkol Soyarslan, Tarık Tufan & Mahmut Fazıl Coşkun

VINCERE

Italy, 128 min

Directed by: Marco Bellocchio

Written by: Marco Bellocchio & Daniela Ceselli

Produced by: Mario Gianani


DAS WEISSE BAND - Eine deutsche Kindergeschichte

THE WHITE RIBBON

Germany / Austria / France / Italy, 145 min

Written & directed by: Michael Haneke

Produced by: Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz, Margaret Menegoz & Andrea Occhipinti

WELCOME
France, 110 min

Directed by: Philippe Lioret

Written by: Philippe Lioret, Olivier Adam & Emmanuel Courcol

Produced by: Christophe Rossignon