Print this page
21-10-2019

Georgia’s Oscar submission Shindisi wins big at Warsaw Film Festival

Shindisi, directed by Dito Tsintsadze

Georgia’s Oscar submission was awarded the Warsaw Grand Prix, funded by the Capital City of Warsaw, with Dito Tsintsadze also named Best Director. Special Jury Award went to Iran's A Hairy Tale by Homayoun Ghanizadeh.

35th Warsaw Film Festival Awards

unnamed 2

INTERNATIONAL COMPETITION

International Competition Jury:

- Małgorzata Bela-Pawlikowska, actress/producer/model, Poland;

- Oana Giurgiu, producer/director/festival organiser, Romania;

- Hanna Slak, director, Slovenia;

- Bujar Alimani, director, Albania;

- Michal Leszczyłowski, Polish director/editor living in Sweden;

Warsaw Grand Prix, funded by the Capital City of Warsaw: Shindisi by Dito Tsintsadze, Georgia

Best Director Award: Dito Tsintsadze for Shindisi, Georgia

Special Jury Award: A Hairy Tale by Homayoun Ghanizadeh, Iran

COMPETITION 1-2

Competition 1-2 Jury:

- Anita Juka, producer, Croatia;

- Piotr Domalewski, director, Poland;

- Johan Karrento, director, Finland,

Competition 1-2 Winner: Move the Grave by Seung-o Jeong, South Korea

Special Mention: All for My Mother/Wszystko dla mojej matki by Małgorzata Imielska, Poland

Special Mention: The Forgotten by Daria Onyshchenko, Ukraine/Switzerland


FREE SPIRIT COMPETITION

Free Spirit Competition Jury:

- Nadine Luque, financier/producer, Spain/UK;

- Anna Shalashina, producer Russia;

- Łukasz Ronduda, director and art curator, Poland,

Free Spirit Award: Lost Holiday by Michael Kerry Matthews i Thomas Matthews, USA

Special Mention: II (Two) by Vlada Senkova, Belarus

DOCUMENTARY COMPETITION

Documentary Competition Jury:

- Andrijana Stojkovic, director, Serbia,

- Paweł Łoziński, director, Poland,

- Arunas Matelis, director, Lithuania,

Best Documentary Feature: Overseas by Sung-A Yoon, Belgium/France

SHORT FILMS COMPETITION

Short Films Competition Jury:

- Dinara Drukarova, Russian director/actress, living in France,

- Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, director, Ukraine

- Rafał Zawierucha, actor, Poland,

Short Grand Prix: Sororal by Frederic Even & Louise Mercadier, France

Best Live Action Short: Keep it Quiet by Ilya Simakov, USA

Best Animated Short: Why Slugs Have no Legs by Aline Höchli, Switzerland

Best Documentary Short: El Infierno by Raul de la Fuente, Spain

FIPRESCI (International Federation of Film Critics) Award

The FIPRESCI Jury members:

- Anna Serdiukow, Poland;

- Victoria Smirnova, Russia;

- Clementine van Wijngaarden, Netherlands,

gave the award for best debut from Eastern Europe to the film:

Cat in the Wall by Mina Mileva & Vesela Kazakova, Bulgaria/UK/France

Young FIPRESCI Award

Young FIPRESCI Award Jury members were participants of FIPRESCI Warsaw Critics Project:

- Lemana Filandra, Bosnia and Herzegovina;

- Denisa Jašová, Slovakia;

- Oleksandra Povoroznyk, Ukraine;

- Svetlana Semenchuk, Russia;

- Bogdan Balla, Romania,

- Levan Tskhovrebadze, Georgia,

gave the award for best debut from Eastern Europe to the film:

Sister by Svetla Tsotsorkova, Bulgaria/Qatar;

ECUMENICAL Award

The Ecumenical Jury members:

- Reverend Dr Stefan Affolter, Switzerland;

- Arnaldo Casali, journalist, Italy;

- Beata Hyży-Czołpińska, screenwriter/director, Poland

gave the Ecumenical Jury Award to:

Omar and Us by Maryna Er Gorbach&Mehmet Bahadir Er, Turkey


NETPAC Award

NETPAC (Network for Promotion of Asia Pacific Cinema) Jury:

- Diana Ashimova, festival director, Kazakhstan;

- Mevlut Akkaya producer/ director, Turkey;

- Łukasz Mańkowski, film critic, Poland,

gave the award for the best Asian/Pacific film to:

Move the Grave by Seung-o Jeong, South Korea

 

Warsaw Film Festival

Last modified on 21-10-2019