focal2017

BIAFF 2017 announces International Jury and full Line-up of festival program (Competition and non-competition Sections)

Festivals 2017-09-08

XII Batumi International Art-house Film Festival will be held in Batumi during September 17-24 September, 2017.  Festival organizer – “Batumi Art-house ARGANI”, official partner – Batumi City Hall.

BIAFF festival management finalized the formation of international jury. They will evaluate the films in feature, doc and short film sections.  The Jury line-up:

BIAFF International Jury – Feature Films Competition Section

  • Mohsen Makhmalbaf, Iran/France – Head of Jury
  • Diana Ashimova, Kazakhstan
  • Siddiq Barmak, France
  • Boris Shulman, Sweden
  • Nutsa Alexi-Meskhishvili , Georgia


BIAFF International Jury – Doc Films Competition Section

  • Alexander Rekhviashvili, Georgia - head of jury
  • Sean Mcalister, UK
  • Mehmet Ali Arslan, Turkey
  • Viktor kufal, Germany 
  • Seifollah Samadian, Iran

BIAFF International Jury – Short Films  Competition Section

  • Safar Haqdadov, Tajikistan – head of Jury
  • Hana Makhmalbaf, UK
  • Nineli Chankvetadze, Georgia

BIAFF 2017 Line-up

OPENING FILM –    khibula, George Ovashvili, Georgia/Germany/France, 2017, 98 min.

INTERNATIONAL COMPETITION – FEATURE FILMS

  1. A Man of Integrity, Mohammad Rasoulof, Iran, 2017, 117 min.
  2. Birds are Singing in Kigali, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Poland, 2017, 113min.
  3. Claire Obscure, Yesim Ustaoglu, Turkey/Poland/France, 2016; 100 min.
  4. Dede, Mariam Khatchvani, Georgia/Qatar/Ireland/ Netherlands / Croatia, 2017; 97 min.
  5. Gentle Creature, Ukraine/Germany/Netherlands/Russia/ Lithuania, 2017; 143 min.
  6. How Viktor “the Garlic” Took Alexey “the Stud” to the Nursing Home, Alexander Hant,  Russia, 2017; 90 min.
  7. Jupiter’s Moon, Kornél Mundruczó, Hungary /Germany, 2017; 123 min.
  8. More, Onur Saylak, Turkey, 2017; 115min.
  9. Take OFF, Ehsan Abdipour, Iran, 2017; 84 min.
  10. Party, Sally Potter, UK, 2017; 71 min.

 

INTERNATIONAL COMPETITION - DOC FILMS

  1. Austerlitz, Sergei Loznitsa, Germany, 2016; 94 min.
  2. Burma Storybook, Peter Lom, Netherlands/Norway, 2017; 81 min.
  3. City of Ghosts, Matthew Heineman, USA, 2017; 90 min
  4. City of Sun, Rati Oneli, Georgia, USA, Qatar, Netherlands, 2017; 104 min.
  5. Dixie Land, Roman Bondarchuk, Ukraine/ Latvia/ Germany, 2016; 60 min.
  6. Liberation Day, Uģis Olte, Morten Traavik, Norway/Latvia, 2016; 100 min.
  7. My Suburban Stories, Yunus Ozan Korkut, Turkey, 2017; 78 min.
  8. Taste of Cement, Ziad Kalthoum, Germany/Lebanon/Syria/ United Arab Emirates/ Qatar, 2017; 85 min.
  9. To Stay Alive – A Method, Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, Netherlands/Belgium, 2016, 70 min

 

INTERNATIONAL COMPETITION – SHORTS FILMS

  1. 8 minutes, Giorgi Gogichaishvili, Georgia, 2017; 13 min.
  2. Ana, Margo Zubashvili, Georgia, 2017; 30 min.
  3. End, Nini Sardlishvili, Georgia, 2017; 8 min.
  4. The Perfect Order, Anna Sarukhanova/Katalina Bakradze, Georgia, 2017, 14 min.
  5. Three steps, Soso Bliadze, Georgia, 2017; 19 min.
  6. Astrometal, Efthimis Sanidis, Greece, 2017; 15 min.
  7. Copa-Loca, Christos Massalas, Greece, 2017; 14 min.
  8. Elene, Sezen Kayhan, Turkey/Georgia, 2016; 12 min.
  9. Fantasy Sentences, Dane Komljen, Germany/Denmark, 2017; 17 min.
  10. Fugue, Salomeya Bauer, Russia, 2017, 17 min.
  11. Gaze, Farnoosh Samadi, Iran/Italy, 2017; 13 min.
  12. Gentle Night, Qiu Yang, China, 2017; 15 min.
  13. Illusion, Alina Khoroshilova, Ukraine, 2017; 25 min.
  14. Impossible figures and other stories II, Marta Pajek, Poland, 2016; 15 min.
  15. It is Our Home, George Danielyants, Russia/Georgia, 2017; 13 min.
  16. Milk, Daria Vlasova, Russia, 2017; 15 min.
  17. One day in Aleppo, Ali Alibrahim, Syria, 2017; 20 min.
  18. Pa-pa, Azer Guliev, Azerbaijan,2017; 14 min.
  19. Renen Karaoke, Eviatar Moncaz, Israel, 2017; 23 min.
  20. Retouch, Kaveh Mazaheri, Iran, 2017; 20 min.
  21. The moon, the sun an three musketeers, Vahang Khachatryan, Armenia, 2017; 20 min.
  22. Timeless Love, Stefan Marin, Romania, 2017; 18 min.
  23. Valparaiso, Carlo Sironi, Italy, 2016; 20 min.
  24. Voice, Darioush Najafi Gol, Azerbaijan/Iran, 26 min.
  25. Water, Aizhan Kassymbek, Kazakhstan, 2017; 19 min.

 

MASTERS COLLECTION  

  1. Afterimage, Andrzej Wajda, Poland, 2017; 98 min.
  2. Loveless, Andrey Zvyagintsev, Russia/France, 2017; 127 min.
  3. On the Other Side of Hope, Aki Kaurismaki, Finland/Germany, 2017; 100 min.
  4. Return to Montauk, Volker Schloendorff, Germany/Ireland/France, 2017; 106 min.
  5. The Net, Kim Ki Duk, South  Korea, 2016; 118 min.

 

Special  Screenings

  1. 76 Minutes and 16 seconds with Abbas Kiarostami, Seiofollah Samadian, Iran, 2016; 76
  2. Take me To Home Abbas Kiarostami, Iran, 2016; 16 min.              
  3. A moment of innocence, Mohsen Makhmalbaf, Iran/France, 1996; 78 min.
  4. Joy of Madness, Hana Makhmalbaf, Afghanistan/Iran, 2003; 71 min.
  5. Angels of Sorrow, Teona Jorbenadze, Georgia, 2017; 49 min.

 

Georgian Panorama

  1. Brothers in the City, George Varsimashvili, Georgia, 2017; 45 min.
  2. Chair, Eldar Shengelaia, Georgia, 2017; 93 min.
  3. I Swam Enguri, Anuna Bukia, Georgia, 2016; 60 min.
  4. On the Move, Tsira Gvasalia, Georgia, 2016; 50 min.
  5. Russian Palestina, Alexander Rekhviashvili, Georgia, 1999 (2017); 49 min.
  6. The Month as One day, Rezo Esadze, Georgia, 2016; 128 min.

EFA (European Film Academy) - SHORT MATTERS! 

  1. 9 Days – From My Window in Aleppo, Thomas Vroege, Floor van der Meulen & Issa Touma, Netherlands/Syria 2015, 13 min.
  2. 90 Degrees North, Detsky Graffam, Germany 2015, 21 min.
  3. A Man Returned, Mahdi Fleifel, UK/Lebanon/Denmark/the Netherlands 2015, 30 min.
  4. Amalimbo, Juan Pablo Libossart, Sweden/Estonia 2016; 15 min.
  5. Edmond, Nina Gantz, UK 2015, 10 min.
  6. Home, Daniel Mulloy, Kosovo/UK 2016, 20 min.
  7. I Am Not From Here, Maite Alberdi & Giedrė Zickytė, Chile/Denmark/Lithuania 2015, 26 min.
  8. In the Distance, Germany 2015, 7 min.
  9. Shooting Star, Lyubo Yonchev, Bulgaria/Italy 2015, fiction, 28 min.
  10. Small Talk, Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen, Norway 2015, 21 min.
  11. The Fullness of Time, Manon Coubia, Belgium/France 2016, 14 min.
  12. The Goodbye, Clara Roquet, Spain 2015, 15 min.
  13. The Wall, Samuel Lampaert, Belgium 2015, 8 min.
  14. We All Love the Sea Shore, Keina Espiñeira, Spain 2016, 18 min

 

BIAFF film screenings locations - Cinema “Apollo”, Hotel “Wyndham” conference hall, OPEN AIR cinema at ERA Square

How to Attend BIAFF festival - Attending Film Screenings are free of charge. To attend film screenings in cinema APOLLO person should take “FREE TICKETS” (it is used for better control and access to film screenings) in cinema APOLO at BIAFF info center.

Media Accreditation – representatives of various media, can apply for accreditation via online - http://biaff.org/media-acreditation

Festival Sponsors – Ministry of Culture of Georgia,  Georgian National Film Center, Ministry of Cultura of Ajara AR,    Hotel Wyndham Batumi

Festival Supporters – British Council, Goethe Institute Georgia, Cinema APOLLO, Hotel Rcheuli, Hotel Batumi Plaza, Hotel Admiral, Hotel “Irepalace”, Hotel Georgian Grand Palace, Tourism Department of Ajara AR, HQ propaganda,  Tour Company “Wonderland”, Batumi Autotransport

Festival Media Partners – Georgian Public Broadcaster, Radio Fortuna/Fortuna+, Adjara TV, Batumi TV, Publicity Group (www.publicity.ge), www.newswire.ge, Film New Europe (www.filmneweurope.com), Newspaper BATUMELEBI, netgazeti.ge

Contact information: Tel: 599-482181, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , For accreditation – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.www.biaff.orgwww.facebook.com/biaffbatumiwww.biaffbatumi.wordpress.com

Subscribe to FNE daily»