I3D 17 16915 banner 460x100 v2 an

 Banner

FNE at Venice 2017: Prize Winners Featured

2017-09-11
The Prince and the Dybbuk by Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski The Prince and the Dybbuk by Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski

VENICE: The Golden Lion, the top prize of the 74 Venice Film Festival went to Guillermo del Toro’s The Shape of Water. The top prize in the Orizzonti section went to Nico, 1988 (Italy, Belgium) directed by Susanna Nicchiarelli.

Poland scored with The Prince and the Dybbuk (Poland, Germany) directed by Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski and produced by Film Art Production, which won the prize for Best Documentary on Cinema in the Venice Classics section. The film was supported by the Polish Film Institute and the Paris based Wide House has acquired international sales rights for the film. The film is about the career of Polish-Jewish director and producer Michal Waszynski, who made more than 40 films and worked in Hollywood and Europe with some of the biggest stars of the time.

Poland scored again with the project The Harvesters / Die Stropers by Etienne Kallos (South Africa, France, Greece, Poland), which was one of the projects to be awarded in the Final Cut section of the Venice Production Bridge. The project already is supported by the Polish Film Institute and Eurimages. It is produced by Cinema Defacto/Spier Films (South Africa) and coproduced by Lava Films (Poland) and Heretic (Greece), Bord Cadre (France).

Comedy Under The Tree (Iceland, Denmark, Poland, Germany) directed by Hafsteinn Gunnar Sigurdsson, produced by Netop Films (Iceland) Madants (Poland) and Profile Pictures (Denmark) and supported by the Polish Film Institute, which screened in the Orizzonti section of the festival, was bought for North America by Magnolia Pictures during the festival. Polish sales outfit New Europe Film Sales is representing the film internationally.

The international critics organisation FIPRESCI gave its top award to for Best Film in the Main Competition to Ex Libris – The New York Public Library (USA) directed by Frederick Wiseman and for Best Debut Film to Los Versos Del Olvido (France, Germany, Netherlands, Chile) directed by Alireza Khatami.

The awards were handed out during the Critics Week awards ceremony in Venice, where the FNE FIPRESCI Critics Ratings were also announced with a special thanks to its sponsors the Lithuanian Film Centre, the Polish Filmmakers Association and the Polish Film Institute


You can seen the final results of the FNE FIPRESCI Critics Ratings in Venice HERE.

Venice Prize Winners

MAIN COMPETITION

Golden Lion
The Shape of Water (USA)
Directed by Guillermo del Toro

Grand Jury Prize
Foxtrot (Israel, Germany, France)
Directed by Samuel Maoz

Silver Lion for Best Director
Xavier Legrand for Custody

Special Jury Prize
Sweet Country (Australia)
Directed by Warwick Thornton

Volpi Cup for Best Actress
Charlotte Rampling for Hannah (Italy, France, Belgium, USA)
Directed by Andrea Pallaoro

Volpi Cup for Best Actor
Kamel El Basha for The Insult (Lebanon, France, Belgium, USA)
Directed by Ziad Doueiri

Best Screenplay
Martin McDonagh for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (UK, USA)
Directed by Martin McDonagh

Marcello Mastroianni Prize for Best Young Actor/Actress
Charlie Plummer for Lean on Pete (UK)
Directed by Andrew Haigh

Lion of the Future - Luigi De Laurentiis Prize for a First Film
Custody (France)
Directed by Xavier Legrand

ORIZZONTI

Best Film
Nico, 1988 (Italy, Belgium)
Directed by Susanna Nicchiarelli

Best Director
Vahid Jalilvand for No Date, No Signature (Iran)

Special Jury Prize
Caniba (France)
Directed by Véréna Paravel, Lucien Castaing-Taylor

Best Actress
Lyna Khoudri for Les Bienheureux (France, Belgium)
Directed by Sofia Djama

Best Actor
Navid Mohammadzadeh for No Date, No Signature (Iran)
Directed by Vahid Jalilvand

Best Screenplay
Dominique Welinski, René Ballesteros for Los Versos Del Olvido (France, Germany, Netherlands, Chile)
Directed by Alireza Khatami

Best Short Film
Gros Chagrin (France)
Directed by Céline Devaux

VENICE CLASSICS

Best Restored Film
Come and See (USSR)
Directed by Elem Klimov

Best Documentary on Cinema
The Prince and the Dibbuk (Poland, Germany)
Directed by Elwira Niewiera, Piotr Rosolowski
Produced by Film Art Production (Poland), Kundschafter Filmproduktion and Zero One Film (Germany)
Supported by the Polish Film Institute

VENICE VIRTUAL REALITY AWARDS

Best VR
Arden's Wake (USA)
By Eugene YK Chung

Best VR Experience
La camera insabbiata (USA)
By Laurie Anderson and Huang Hsin-Chien

Best VR Story
Bloodless (South Korea/USA)
By Gina Kim

CRITICS WEEK

SIAE Audience Award
Temporada De Caza (Argentina, USA, Germany, France, Qatar)
Directed by Natalia Garagiola

Circolo del Cinema di Verona Award
Team Hurricane (Denmark)
Directed by Annika Berg

Mario Serandrei - Hotel Saturnia Award
Les Garcons Sauvages (France)
Directed by Bertrand Mandico

VENICE DAYS AWARDS

Best Director
Candelaria (Colombia, Germany, Norway, Argentina)
Directed by Johnny Hendrix Hinestroza

Europa Cinemas Label Award
M (France)
Directed by Sara Forestier

COLLATERAL AWARDS

FEDEORA Critics Awards Venice Days

Best Film
Eye on Juliet (Canada)
Directed by Kim Nguyen

Best Debut Director
Sara Forestier for M (France)

Best Actor
Redouanne Harjane for M (France)

Nuovo Imaie Talent Award
Federica Rosellini for Dove Cadono Le Ombre (Italy)
Directed by Valentian Pedicini
and
Mimmo Borrelli for Equilibrium (Italy)
Directed by Vincenzo Marra

Edipo Re Award
Dove Cadono Le Ombre (Italy)
Directed by Valentian Pedicini

Lanterna Magica Award
Equilibrium (Italy)
Directed by Vincenzo Marra

BNL People’s Choice Award
Longing (Israel)
Directed by Savi Gabizon (Israel)

Premio Arca Cinema Giovani Award
Best Film in Main Competition
Foxtrot (Israel, Germany, France)
Directed by Samuel Maoz

Best Italian Film
Beautiful Things
Directed by Giorgio Ferrero

Brian Award
Les Bienheureux (France, Belgium)
Directed by Sofia Djama

Civitas Vitae Award
Emma (Italy)
Directed by Silvio Soldini

Fair Play Cinema Award
Ex Libris – The New York Public Library (USA)
Directed by Frederick Wiseman

Special Mention
Human Flow (Germany, USA)
Directed by Ai Weiwei

FEDIC Award
La Vita in Comune (Italy)
Directed by Edoardo Winspeare

Special Mention FEDIC
Nico, 1988 (Italy)
Directed by Susanna Nicchiarelli

Special Mention Fedic
Le visite (France)
Directed by Elio Di Pace

FIPRESCI Award
Best Film in Main Competition
Ex Libris – The New York Public Library (USA)
Directed by Frederick Wiseman

Best Debut Film
Los Versos Del Olvido (France, Germany, Netherlands, Chile)
Directed by Alireza Khatami

Fondazione Mimmo Rotella Award
George Clooney, Michael Caine, Ai Weiwei

Enrico Fulchignoni – CICT-UNESCO Award
Human Flow (Germany, USA)
Directed by Ai Weiwei

Future Film Festival Digital Award
The Shape of Water (USA)
Directed by Guillermo del Toro

Special Mention
Cinderella the Cat (Italy)
Directed by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone

Green Drop Award
First Reformed (USA)
Directed by Paul Schrader

Human Rights Nights Award
The Rape of Recy Taylor (USA)
Directed by Nancy Buirski

Special Mention
The Order of Things
Directed by Andrea Segre

Human Flow (Germany, USA)
Directed by Ai Weiwei

Interfilm Award
Los Versos Del Olvido (France, Germany, Netherlands, Chile)
Directed by Alireza Khatami

La Pellicola d’Oro Award
Best Production Manager for an Italian Film
Daniele Spinozzi for True Love

Best Production Manager in an International Film
Riccardo Marchegiani for Mektoub My Love: Canto Uno (France)
Directed by Abdellatif Kechiche

Best Stagehand
Roberto Di Pietro for Hannah (Italy, Belgium, France)
Directed by Andrea Pallaoro

Leoncino d'Oro Agiscuola Award
The Leisure Seeker (Italy)
Directed by Paolo Virzì

Segnalazione Cinema for UNICEF 2016
Human Flow (Germany, USA)
Directed by Ai Weiwei

Lizzani Award
Gérôme Bourdezeau, Dominique Battesti for Emma (Italy)
Directed by Silvio Soldini

Lina Mangiacapre Award
Les Bienheureux (France, Belgium)
Directed by Sofia Djama

Mouse d’Oro Award
Main Competition
Mektoub My Love: Canto Uno (France)
Directed by Abdellatif Kechiche

Mouse d’Argento Out of Competition
Cinderella the Cat (Italy)
Directed by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone

Open Award
Cinderella the Cat (Italy)
Directed by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone

Francesco Pasinetti – SNGCI Award Special Prize
Amore e Malavita (Italy)
Directed Manetto Bros

Special Award

Cinderella the Cat (Italy)
Directed by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone

Nico, 1988 (Italy)
Directed by Susanna Nicchiarelli

Gillo Pontecorvo Award - Arcobaleno Latino
Miao Xiaotian, CEO of China Film Coproduction Corporation

Queer Lion Award
Reinventing Marvin (France)
Directed by Anne Fontaine

Sfera 1932 Award
La Mélodie (France)
Directed by Rachid Hami

SIGNIS Award
The House by the Sea (France)
Directed by Robert Guédiguian

Special Mention
Foxtrot (Israel)
Directed by Samuel Maoz

Smithers Foundation – CICT-UNESCO Award
The Shape Of Water (USA)
Directed by Guillermo Del Toro

Sorriso Diverso Venezia 2016 Award - Ass Ucl
Emma (Italy)
Directed by Silvio Soldini

Soundtrack Stars Award
Alexandre Desplat for The Shape of Water (USA)
Directed by Guillermo Del Toro

Special Award
Amore e Malavita (Italy)
Directed Manetto Bros

Lifetime Achievement Award
Andrea Guerra

UNIMED Award
The House By the Sea (France)
Directed by Robert Guédiguian

Special Mention
Ugly Nasty People (Italy)
Directed by Cosimo Gomez

rusian longtext

FNE TV

FNE UNIC Update

Fne UnicUpdate

fneAssocLogo315

25yearsMedia