20-07-2023

FILMY ZE STUDIO MUNKA SFP W PROGRAMIE NOWYCH HORYZONTÓW

  Chleb i sól reż. Damian Kocur Chleb i sól reż. Damian Kocur foto: Munk Studio

  „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald oraz „Chleb i sól” Damiana Kocura znalazły się w programie rozpoczynającej się 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Uczestnicy branżowej sekcji Polish Days będą też mieli okazję jako pierwsi poznać będące na etapie produkcji projekty „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Królestwo” Michała Ciechomskiego.

  Istniejący od 2001 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty to bardzo ważna impreza na filmowej letniej mapie Polski. Stawia sobie za cel prezentację odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu i twórców, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą i opowiadać o rzeczach najważniejszych autorskim, niepowtarzalnym językiem.

  Taka też jest festiwalowa sekcja Shortlista stanowiąca kuratorski wybór najciekawszych krótkich metraży, w ramach którego wrocławska publiczność będzie mogła zobaczyć „Piękną Łąkę Kwietną” Emi Buchwald. To historia Emila - nadwrażliwego architekta krajobrazu, który nie potrafi dogadać się z ludźmi. Neurotyczna osobowość sprawia, że pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, których świadkiem jest jego dorastająca córka... Premiera „Pięknej Łąki Kwietnej” miała miejsce podczas ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie nagrodzono go Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Krótkich Metraży. Film Emi Buchwald otrzymał także Srebrne Grono podczas 52. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz Nagrodę Specjalną za zdjęcia podczas Freedom Film Festival w Radomiu.

  Widownia Nowych Horyzontów będzie miała również okazję zobaczyć najczęściej nagradzany polski debiut ostatnich lat czyli „Chleb i sól” Damiana Kocura. Laureat Nagrody Specjalnej Jury ubiegłorocznego MFF w Wenecji zostanie we Wrocławiu zaprezentowany w ramach liczącego siedem tytułów wędrownego konkursu Smart7, który obejmuje swoim zasięgiem wybrane festiwale w różnych częściach Europy. Przed Nowymi Horyzontami konkursowe filmy prezentowane były w Wilnie, Lizbonie, Madrycie i Kluż-Napoce. Na przełomie września i października zobaczy je publiczność w Reykjaviku, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury w listopadzie na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach.

  Akredytowani przedstawiciele branży filmowej będą mogli podczas Polish Days zapoznać się z dwiema nowymi produkcjami Studia Munka – projektami na różnych etapach produkcji „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Królestwo” Michała Ciechomskiego. Prezentowany w sekcji Works in progress obraz Grzegorza Dembowskiego to będący na etapie postprodukcji, zakwalifikowany właśnie do Konkursu Głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dramat społeczny osadzony w realiach dzisiejszej polskiej wsi. Zdjęcia do filmu realizowano wiosną w okolicach Olsztyna. Natomiast Michał Ciechomski podczas festiwalowego pitchingu opowie o filmie „Królestwo”, którego pierwszy klaps zaplanowany został na jesień. Udział w Polish Days to znakomita okazja do ich promocji w środowisku zagranicznych agentów sprzedaży i festiwalowych selekcjonerów.

  Oba filmy powstają  w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmów jest telewizja CANAL+ Polska. Realizację „Tyle co nic” wsparł Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.  

  Efektem programu Sześćdziesiąt Minut jest również „Chleb i sól” Damiana Kocura. Koproducentami filmu były CANAL+ Polska, Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

  „Piękna Łąka Kwietna” zrealizowana została natomiast w ramach programu Trzydzieści Minut finansowanego ze środków SFP przy współfinansowaniu PISF. Stałymi partnerami programu są telewizje CANAL+ Polska i TVN. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio oraz Studio Produkcyjne Orka, zaś producentem wykonawczym Loco Film Production.

  23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca we Wrocławiu.