07-09-2020

BIAFF 2020 – Full Line-up (Competition & Non-competition Sections)

BIAFF film festival will be during   13-20 September. BIAFF festival organizers – Batumi Art-house ARGANI and official partner – Batumi city hall.

BIAFF festival will present around 35 full-length and 50 short films, from 35 countries.  The films will be screened in competition and non-competition sections.  

Festival will be held in traditional format – screenings at cinema and open-air, so local film lovers will have unique opportunity to watch the newest art-house films on a big screen. 

BIAFF   Feature Films Competition section films  

Berlin Alexanderplatz, Burhan Qurbani, Germany / Netherlands, 2020; 183min
Conference, Ivan Tverdovsky, Estonia/Italy/Russia/UK, 2020; 135min
In Between Dying, Hilal Baydarov, Azerbaijan/USA/Mexico, 2020; 88 min.  
Mare, Andreas Staka, Switzerland/Croatia, 2020; 84 min.  
Sole, Carlo Sironi, Italy/Poland, 2019; 102 min.  
The Salt of Tears, Philippe Garrel, France, 2020; 100 min.  
There is no Evil, Mohammad Rasoulof, Germany/Iran/Czech Republic, 2020; 151 min.  
Yellow Cat, Adilkhan Yerzhanov, Kazakhstan/France, 2020; 90 min.
Persona N2, Anna Basilia, Georgia/Germany, 2020; 85 min.

BIAFF feature films will be assessed by international Jury - Lana Ghoghoberidze – Head of Jury, Carmen Grey (Germany), Layth Abdulamir (France), Nika Abramishvili (Georgia), George Ovashvili (Georgia)

BIAFF   Feature Films Competition section films: 

Ayouni, Yasmin Fedda, UK/Qatara, 2020; 75 min.  
Bazyl, Roman Shirman, Urkaine, 2020; 65 min.  
Disqualified, Hamza Ouni, Tunisia, France, Qatar, 2020; 114 min.  
Paris Calligrammes, Ulrike Ottinger, France/Germany, 2020, 129 min.  
Promised Land, by Daniele Tommaso, Italy, 2020
The Gift (IL Dono), Giuliano Fratini, Italy, 2019; 89 min.
The Whale from Lorino, Maciej Cuske, Poland, 2019, 59 min.

BIAFF docs films will be assessed by international Jury -  Nino Kirtadze (France/Georgia) - Head of Jury, Krzistof Gierat (Poland), Irina Romanchenko, Ukraine), Levan Koghuashvili, (Georgia), Mikheil kvirikadze (Georgia)

BIAFF   Short Films International Competition section films: 

Among  the leaves, Ika Trey (Irakli Tchrelashvili), Georgia, 2020; 18 min.
Broccoli Soup, Nikoloz Verdzadze, Georgia, 2020; 16 min.
Everything about Nothing, Mirian Oragvelidze/Saba Kareli, Georgia, 2020; 12 min.
Kids, Levan Chkonia/ Ignacy Ciszewsky, Georgia, 2020; 7 min.
Landscape from a Window, Anna Sarukhanova, Georgia; 20 min.
Under the God: segment - Choice, George Varsimashivli, Switzerland, 2020; 13 min.
A Boring Film, Mahde Hasan, Bangladesh, 2020; 16 min
Georgia the Open Wound, Ricardo Marquina, Spain/Russia, 2020; 27 min.
Good Man, Ergys Meta, Albania, 2020; 14 min.
I Need the Handshakes, Andrei Kutsila, Belarus, 2020; 18 min.
Last caravan, Lev Brodinsky, Israel, 2019; 13 min.
Lolo, Michał Piotrowski, Poland, 2020; 12 min.
Lumina, Julien Feret, France, 2020; 19 min.
Perpetual Night, Pedro Peralta, Portugal, 2020; 17 min.
Registration, Michael Borodin, Russia, 2020; 18 min.
Round 0, Sonia Ladidà Schiavone, Iceland, 2020; 17 min.
Sems, Mehmet Can Binda, Turkey, 2020; 20 min.
Spring 2020, Valnetine Iconaru, Spain, 2020; 14 min.
Sun Dog, Dorian Jespers, Belgium/Russia, 2020; 21 min.
The End of Suffering (A Proposal), Jacqueline Lentzou, Greece, 2020; 14 min.
The Kites,  Seyed Payam Hosseini, Iran, 2020; 14 min.
The Unseen River, Pham Ngoc Lan, Laos/Vietnam, 2020; 23 min.
This is not Georgia, Jon Scagos, USA, 2020; 14 min.
Tirishko, Shakiba Khaleghi, Iran, 2020; 12 min.
Twist, Ovsanna Shekoyan, Armenia, 2020; 16 min.
 

COVIDEO – special section for short films shoot during COVID19 pandemic period 


 1412, Anna Japaridze, Georgia; 4.55 min.
Covid, Lena Chagalidze, Georgia; 2 min.
Es Regnet, Anna Sarukhanova, Georgia; 3.30 min.
Father, Giorgi Gogichaisvhii, Georgia; 2.40 min.
Home Alone 2020,  Valeri Pipia, Georgia; 2.25 min.
Kiss, Sofio Chkheidze, Georgia; 1.35 min
Little requiem for grandma, Tamara Benashvili, Georgia; 4.40 min.
Mirror, Georgy Keburiya, Georgia; 5 min.
My Life is a dream, Zurab Kavtaradze, Georgia; 2.30 min.
Online Lessons, Marishka Diasamidze, Georgia; 2.20 min.
Self-isolation, Giviko Baratashvili, Georgia; 3.15 min.
Stay Inside, Danila Iliushchenko, Georgia; 3 min.
When the marker runs out, Mertsi Rtveladze, Georgia; 4.25 min.
Giorgi kasrashvili, Georgia
Irakli kikvadze, Georgia
An Apparition, Nagaraju India, 2.20 min.
Durgas Lockdown, Mitesh Take,  India,
Home, Ane Rodríguez, México; 2 min.
KLAÜD, Aurélia Mengin, Réunion; 3.20
My Birthday,  Shayan Naghibi, Iran; 4.35 min.
Nature Returns, Christophe Cung, France/Georgia; 2.20 min.
Social Distancing, Khorshid Alami, Iran; 1.30 min.
The Final Performance,  David J. Phillips,  Canada; 3 min.
The Invitation, Meltem Cemiloglu,  Turkey; 2.20
Wine for mama - quarantine 2020, Valerijs Olehno, Latvia; 2 min.

BIAFF Short films international Competition and COVIDE section films will  feature films will be assessed by Jury – Otar Litanishvili – Head of Jury (Georgia), Zurab Maghalashvili (Georgia), Dato Evgenidze (Georgia) 

BIAFF festival beside the competition section, has several non-competition sections.  Bellow is provided the list of films that will be screened at BIAFF 2020 in non-competition sections:

MASTERS COLLECTION    

Charlatan, Agnieszka Holland, Czech Republic/Ireland/Slovakia/Poland 2020; 118 min.  
The Best Years of a Life, Claud Lelusche, France, 2019; 90 min.
Undine, Christian Petzold, Germany/France, 2020; 90 min.
Valley of Gods, Leh Majewsky,   Poland/Luxembourg/USA, 2019; 131 min. 

MEET THE JURY  

Golden Thread, Lana Ghoghoberidze, Georgia, 2019; 90 min.  
Inner Fire, Misha Mareskin, Russia, 2020, 106 min.

CINEDOC program 

Faith, Valentina Pedicini, Italy, 2019, 93 min.
Sunless Shadows, Mehrdad Oskouei, Iran, Norway, 2019; 74 min
Varda By Agnès, Agnès Varda, France, 2019, 115 min.
In a Whisper, Heidi Hassan, Patricia Pérez Fernández,  Spain/France/Switzerland/Cuba, 2019, 80 min.

Georgian Panorama 

Dead Souls’ Vacation, Keko Chelidze, Georgia, 2020; 67 min.    
Father of Soldier, Rezo Chkheidze, Georgia, 1964; 87 min.  
Kakhetian Train, Lali kiknavelidze, 44 min.  / Oliko Jghenti
Negative Numbers, Uta Beria, Georgia, 2019; 90 min.  
Shindisi, Dito Tsintsadze, Georgia, 2019, 105 min  
Twelve Lessons, George Mrevlishvili, Georgia, 2019; 74 min.

Festival Supporters – Batumi city hall, Ministry of Culture of Georgia,  Georgian National Film Centre, Ministry of Culture of Ajara AR, Tourism Department of Ajara AR, Batumi Puppet Theatre, Goethe Institute Georgia, Embassy of Italy, French Institute 

Festival Sponsors – Cinema APOLLO, “GPC” Ltd.,  Hotel “Downtown Hotel”, Hotel “O. Galogre Boutique Hotel”, Tour Company “Wonderland”, Batumi Auto transport, “Legal Consulting Centre” LLC,   

Festival Media Partners – Georgian Public Broadcaster, Radio Fortuna/Fortuna+, Adjara TV, Batumi TV, Publicity Group, Film New Europe, INDIGO Magazine, Cinemania, Cineuropa.org, AT.GE, Newspaper BATUMELEBI, netgazeti.ge  

Contact information: 

Tel: 599-482181, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., For accreditation – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Web: www.biaff.org , www.facebook.com/biaffbatumi