18-10-2020

Awards of the 36th Warsaw International Film Festival

36th Warsaw Film Festival awards announcement was made on Saturday afternoon, October 17th, 2020, at Multikino Złote Tarasy in Warsaw.

INTERNATIONAL COMPETITION Jury:
Liana Ruokyte-Jonsson, Lithuania
Robert Gliński, Poland
Visar Morina, Kosovo / Germany

gave the following awards:

Warsaw Grand Prix: 18 Kilohertz by Farkhat Sharipov, Kazachstan

Best Director Award: Martin Šulík for The Man with Hare Ears / Muž se zaječíma ušima, Czechia / Slovakia

Special Jury Award went to the actors Bogdan Farkas & Dragos Dumitru in the film Unidentified / Neidentificat by Bogan George Apetri, Romania



18 Kilohertz


COMPETITION 1-2 Jury:
Małgorzata Imielska, Poland
Dan Chişu, Romania
Tymur Yashchenko, Ukraine / Poland

gave the following awards:

Competition 1-2 Winner: Blindfold / З зав'язаними очима by Taras Dron, Ukraina

and two Special Mentions to:

Spiral by Cecilia Felméri, Hungary / Romania

Mia Misses Her Revenge by Bogdan Theodor Olteanu, Romania

FREE SPIRIT COMPETITION Jury:
Eliska Fuchsova Kaplicky, Czech Republic
Vlada Senkova, Belarus
Maria Blicharska, Poland/France

gave the following awards:

Free Spirit Award: Tragic Jungle / Selva Trágica by Yulene Olaizola, Mexico/France/Colombia

Free Spirit Special Mention: True North by Eiji Han Shimizu, Japan/Indonesia

DOCUMENTARY COMPETITION Jury:
Jan Kidawa-Błoński, Poland
Martichka Bozhilova, Bulgaria
Masha Kondakova, Ukraine / France

gave the following awards:

Best Documentary Feature Award: The Jump / Lēciens by Giedrė Žickytė, Lithuania / Latvia / France / USA

Documentary Special Mention: On The Record by Kirby Dick, Amy Ziering, USA

SHORT FILMS COMPETITION Jury:
Alexei Medvedev, Russia
Ygor Gama, Brazil - Germany
James Scott, Canada

gave the following awards: 

Short Grand Prix: Ligie / Ligeja by Aline Magrez, Belgium

Best Live Action Short: Into The Night / Chodźmy w noc by Kamila Tarabura, Poland

Best Animated Short: The White Whale / Nahang-e Sefid by Amirhossein (Amir) Mehran, Iran

Best Documentary Short: What if nothing? / A co jeśli nic? by Monika Krupa, Poland

Special Mention: Sulphur / Сера by Lana Vlady, Russia

FIPRESCI Jury:
Evrim Kaya, Turkey
Andrzej Fogler, Poland
Catalin Olaru, Romania

gave the award for best debut from Eastern Europe.

FIPRESCI Award: PREPARATIONS TO BE TOGETHER FOR AN UNKNOWN PERIOD OF TIME / FELKÉSZÜLÉS MEGHATÁROZATLAN IDEIG TARTÓ EGYÜTTLÉTRE by Lili Horvát, Hungary

Young FIPRESCI Jury, who were also participants of the FIPRESCI Warsaw Critics Project:
Elena Diana Smeu, Romania
Georgiana Musat, Romania
Maria Dybcio, Poland
Mateusz Tarwacki, Poland
Mladen Plechevski, Bulgaria

gave the award for best debut from Eastern Europe.

Young FIPRESCI Jury Award: GHOSTS / HAYALETLER by Azra Deniz Okyay, Turkey / France / Qatar

Ecumenical Jury:
Jes Nysten, Denmark
Joanna Kazimiera Wawrzynów, Poland

gave ECUMENICAL Jury Award: The Man with Hare Ears / Muž se zaječíma ušima by Martin Šulík, Czechia / Slovakia

NETPAC Jury:
Nada Azhari Gilloan, Syria / France
Edvinas Puksta, Lithuania
Janusz Wróblewski, Poland

gave the awards for the best Asian/Pacific films.

NETPAC Award: The Asadas / Asada-ke! by Ryota Nakano, Japan

NETPAC Special Mention: Asia by Ruthy Pribar, Israel


 


The Man with Hare Ears


 

Last modified on 29-10-2020