09-03-2020

FESTIVALS: Sofia Film Festival 2020 Announces Lineup

By

SOFIA: Twelve debut and sophomore films have been selected for the international competition of the 24th Sofia International Film Fest. The festival will run in Sofia from 12 to 22 March 2020 and in the biggest Bulgarian towns till 31 March 2020.

Alexander Kossev’s debut feature Petya of My Petya (BOF Pictures / Concept Studio), a film dedicated to the memory of the early deceased cult poet Petya Dubarova, will open the festival.

Seven of the titles from the International Competition come from CEE and Balkan countries, including Viktor Chouchkov, Jr.’s 18% Gray and Svetla Tsotsorkova’s Sister, which was awarded Best Film at the 29th Film Festival Cottbus.

A Fish Swimming Upside Down by Berlin-based Bulgarian director Eliza Petkova and Yalda, a Night for Forgiveness by Iranian director Massoud Bakhshi (shot by Bulgaria’s Julian Atanassov and winner of the Grand Jury Award for International Dramatic Film at Sundance Film Festival 2020) are also part of the International Competition.

The Balkan Competition is composed of 12 new feature films from the region, including Kristina Grozeva’s and Petar Valchanov’s The Father (produced by Abraxas Film and coproduced by Graal Films), which was awarded the Crystal Globe at the 54th KVIFF

A total of 21 new Bulgarian feature films and five documentaries will have their premiere in the festival, while the Bulgarian Short Competition consists of 13 titles.

Atom Egoyan will be a special guest of the festival, while Agnieszka Holland will receive the FIPRESCI 94 Platinum Award.

International Competition:

18% Grey (Bulgaria, Germany, Serbia, North Macedonia, Belgium)
Directed by Viktor Chouchkov, Jr.
Produced by The Chouchkov Brothers
Coproduced by Ostlicht Filmproduktion, Cinnamon Films, Sektor Film, Raised by Wolves, the Bulgarian National Television
Supported by the Bulgarian National Film Center, MDM, Film Center Serbia, the North Macedonia Film Agency, Creative Europe Programme – MEDIA

How to Fake a War (UK)
Directed by Rudolph Herzog

Cleo (Belgium)
Directed by Eva Cools

A Simple Man (Greece)
Directed by Tasos Gerakinis

Send Me to the Clouds (China)
Directed by Congcong Teng

Steppe (Turkey)
Directed by Ali Özel

A Fish Swimming Upside Down (Germany)
Directed by Eliza Petkova

Motherland (Lithuania, Latvia, Germany, Greece)
Directed by Tomas Vengris
Produced by Studio Uljana Kim
Coproduced by Locomotive Productions, Heimat Hafen Films, Faliro House
Supported by the Lithuanian Film Centre, the National Film Center of Latvia, Eurimages, Creative Europe Programme – MEDIA

Sister (Bulgaria, Qatar)
Directed by Svetla Tsotsorkova
Produced by Omega Films
Coproduced by the Doha Film Institute

Nocturnal (UK)
Directed by Nathalie Biancheri

Those Who Remained (Hungary)
Directed by Barnabás Tóth

Yalda, a Night for Forgiveness (France, Germany, Switzerland, Luxembourg, Iran, Lebanon)
Directed by Massoud Bakhshi